Castel dell'Ovo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Castel dell'Ovo na ostrůvku Megaride

Castel dell'Ovo (česky Vaječný hrad nebo Hrad zlatého vejce) je středověký hrad v italském městě Neapol. Hrad leží na skalnatém ostrůvku Megaride, na pobřeží nedaleko centra města.

Hrad je s pevninou spojen hrází, která je oblíbeným místem pro fotografování čerstvých novomanželů. Hráz je dlouhá 100 metrů. Hrad má tvar obdélníku o stranách 200 na 45 metrů. Ze strany hráze je hrad chráněn vysokým polokruhovým bastionem. Hrad dnes slouží pro konání výstav a jiných kulturních akcí. Za hradem je dlouhý výběžek, který kdysi pravděpodobně sloužil jako přístav. Hrad je zdarma přístupný a je z něj výborný výhled na pobřeží Neapole.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název hradu vychází ze středověké legendy, podle níž měl římský básník Vergilius magické vajíčko. To prý umístil v základech hradu, aby jej tak posílilo. Pokud se vajíčko rozbije, stihne celou Neapol pohroma.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Castel dell'Ovo

Ostrůvek Megaride byl osídlen v 6. století př. n. l. řeckými kolonisty z nedalekého města Cumae, kteří zde založili první historické centrum města. V 1. století př. n. l. si na ostrově nechal římský patricij Lucius Lucinius Lucullus velkolepou vilu – Castellum Lucullanum. V 5. století ji nechal západořímský císař Valentinianus III. opevnit. V roce 476 sem Odoaker vyhnal posledního římského císaře Romula Augusta. V roce 492 zde Eugippius založil klášter.

Vstup na věž

Zbytky budov z římských doby byly v 9. století zničeny místními obyvateli, aby nepadly do rukou Saracénům. Dnešní hrad byl vybudován Normany ve 12. století a během jejich vlády a následně i Hohenštaufů byl královským sídlem. Význam hradu začal slábnout během vlády Karla I. z Anjou, který založil nový hrad – Castel Nuovo a přemístil se tam i se svým dvorem. Castel dell'Ovo se stal sídlem královských úředníků a místem, kde byl uložen státní poklad.

Dnešní podoba zámku pochází z 15. století, z doby vlády aragonské dynastie. Během tzv. italských válek byl hrad poškozen střelbou francouzského a španělského dělostřelectva. V roce 1799 z hradebních děl stříleli republikáni do příznivců Bourbonské dynastie.

Až do roku 1963 sloužil hrad k vojenským účelům [1]

V 19. století vznikla na ostrůvku u jižní stěny hradu malá rybářská osada Borgo Marinari. Tato osada existuje dodnes a je známá především díky svému přístavu a četným restauracím.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Allen, D.: Neapol, Capri a pobřeží Amalfi, Kyjov 2001, str. 22, ISBN 80-85840-70-7.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Castel dell'Ovo w Neapolu na polské Wikipedii.

Souřadnice: 40°49′40,34″ s. š., 14°14′52,84″ v. d.