CONMEBOL

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Confederación Sudamericana de Fútbol
ZkratkaCONMEBOL
Vznik9. července 1916
Typsportovní organizace
SídloParaguay Luque, Paraguay
Souřadnice
PůsobnostJižní Amerika
Úřední jazykšpanělština a portugalština
Členové10 členských asociací
PrezidentParaguay Alejandro Domínguez
Mateřská organizaceFIFA
Oficiální webwww.conmebol.com
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jihoamerická fotbalová konfederace (španělsky CONfederación SudaMEricana de FútBOL, portugalsky Confederação Sul-Americana de Futebol známá pod zkratkou CONMEBOL) je hlavní řídící organizací jihoamerického fotbalu, futsalu a plážového fotbalu.

Je jednou ze šesti kontinentálních konfederací pod FIFA a je z nich nejstarší. Její sídlo se nachází ve městě Luque v Paraguayi a jejím současným prezidentem je Alejandro Domínguez. CONMEBOL má na starosti organizování a vedení jihoamerických fotbalových turnajů. Členové CONMEBOL vyhráli desetkrát mistrovství světa ve fotbale (Brazílie 5x, Argentina 2x a Uruguay 2x), týmy z CONMEBOL vyhrály 22x Interkontinentální pohár a třikrát mistrovství světa ve fotbale klubů. S deseti členskými národními asociacemi je nejmenší regionální konfederací. Ale spolu s UEFA je z hlediska fotbalovosti jednou z nejsilnějších.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1916 se uskutečnil první ročník Mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale (turnaj je nyní znám pod názvem Copa América), který byl uspořádán na výročí argentinské Májové revoluce. Zástupci všech čtyřech účastníků tohoto mistrovství se během turnaje sešli a 9. července 1916 (sedmý den konání mistrovství a zároveň na svátek argentinské nezávislosti) se dohodli na založení organizace CONMEBOL. Prezidentem organizace se stal Héctor Rivadavia. Zakládajícími členy byli Argentina, Brazílie, Chile a Uruguay.

Během dalších let se přidávaly i další národní asociace. Jako poslední se v roce 1952 přidala Venezuela. Avšak Guyana, Surinam a Francouzská Guyana se členy CONMEBOL nestaly, ačkoliv leží geograficky v Jižní Americe. Tyto tři národní asociace se staly z historických a kulturních důvodů členy CONCACAF. Se současnými deseti členy je tak CONMEBOL nejméně početnou konfederací.

Seznam prezidentů CONMEBOL[editovat | editovat zdroj]

Jméno Stát Funkční období
Héctor Rivadavia Gómez Uruguay Uruguay 1916 – 1936
Luis Salesi Argentina Argentina 1936 – 1939
Luis Valenzuela Hermosilla Chile Chile 1939 – 1955
Carlos Dittborn Pinto Chile Chile 1955 – 1957
José Ramos de Freitas Brazílie Brazílie 1957 – 1959
Fermín Sorhueta Uruguay Uruguay 1959 – 1961
Raúl Colombo Argentina Argentina 1961 – 1966
Teófilo Salinas Fuller Peru Peru 1966 – 1986
Nicolás Leoz Paraguay Paraguay 1986 – 2013
Eugenio Figueredo Uruguay Uruguay 2013 – 2014
Juan Ángel Napout Paraguay Paraguay 2014 – 2015
Wilmar Valdez Uruguay Uruguay 2015 – 2016
Alejandro Domínguez Paraguay Paraguay od 2016

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

Národní týmy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní soutěží pro mužské národní týmy je Copa América, jejíž první ročník se konal v roce 1916 pod názvem Mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale. CONMEBOL pořádá také mládežnická mistrovství Jižní Ameriky do 20, do 17 a do 15 let. Pro ženské národní týmy pořádá Campeonato Sudamericano Femenino a také Mistrovství Jižní Ameriky žen do 20 a 17 let.

Ve futsale pořádá turnaj Copa América de Futsal a Mistrovství Jižní Ameriky ve futsale hráčů do 20 let. Campeonato Sudamericano Femenino de Futsal je ženskou obdobou futsalového mistrovství.

Klubové[editovat | editovat zdroj]

CONMEBOL také pořádá dvě nejdůležitější klubové soutěže v Jižní Americe: Pohár osvoboditelů (Copa Libertadores), jenž se koná od roku 1960 a byl do roku 1966 znám jako Copa de Campeones; a Copa Sudamericana, která se koná od roku 2002, kdy byla založena jako nástupce Supercopy Sudamericana (založena 1988). Třetí soutěž, Pohár CONMEBOL, se konal od roku 1992 a byl zrušen v roce 1999. V ženském fotbale pořádá Copa Libertadores de Fútbol Femenino, a to od roku 2009.

Od roku 1989 se navíc koná Recopa Sudamericana, kde se utkává minulý vítěz Copa Libertadores s vítězem Copa Sudamericana.

Mezi lety 1960 a 2004 navíc CONMEBOL spolupořádala se zónou UEFA Interkontinentální pohár, ve kterém se utkával vítěz Copa Libertadores a Ligy mistrů UEFA. Od roku 2005 byl tento pohár nahrazen Mistrovstvím světa ve fotbale klubů pořádaným FIFA.

Členové[editovat | editovat zdroj]

  • V závorkách rok přijetí za člena CONMEBOL.

Seznam soutěží[editovat | editovat zdroj]

Národní týmy:

Klubové:

Zrušené:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]