Primera División (Argentina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Primera División
Logo LPF AFA.svg
Země ArgentinaArgentina Argentina
Datum založení 1891
Počet týmů v soutěži 20
Nižší soutěž(e) Primera B Nacional
Úřadující mistr Racing Club (2014 Transición)
Oficiální stránky

Primera División je nejvyšší profesionální argentinská fotbalová soutěž. Účastní se jí 20 klubů, které bojují o titul ve dvou částech zvaných Apertura a Clausura (každá má svůj titul). Z Primera División se sestupuje do druhé argentinské ligy Primera B Nacional. Sezóna probíhá od srpna do května následujícího roku.

Primera División byla založena roku 1891 a stala se profesionální soutěží v roce 1931, kdy 18 amatérských klubů zformovalo profesionální ligu. Od té doby prošla několika změnami. V současném formátu se hraje od sezóny 1991/1992.

Od počátku profesionální éry se stalo argentinským šampionem celkem 16 klubů, jen 4 z nich byly mistry desetkrát nebo více. Nejúspěšnějším klubem je River Plate, který vyhrál celkem 36 titulů (k roku 2014).

Formát[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1991 se liga hraje novým formátem (respektive od r. 1992, v roce 1991 byl vyhlášen jen jeden vítěz). 20 argentinských klubů hraje Primera División ve dvou částech: Apertura probíhá od srpna do prosince a Clausura v následujícím roku od února do června. Obě části mají identický herní systém (19 kol, v nichž se všichni soupeři střetnou jedenkrát každý s každým, 10 utkání v každém kole) a v každé z nich je korunován národní šampion. Pojmenování obou částí lze volně přeložit jako „otevírací část“ a „uzavírací část“.

Tento aktuální formát soutěže se hraje od roku 1990.

Sestup[editovat | editovat zdroj]

Sestup je postaven na průměrném umístění klubů během tří sezón. Na konci každé sezóny (nikoli pouze části) 2 kluby s nejhorším průměrem umístění za 3 roky sestupují do nižší soutěže Primera B Nacional, odkud naopak postupují celky z 1. a 2. místa. Kluby na 17. a 18. místě v tabulce s tříletým průměrným umístěním se utkávají v baráži se třetím a čtvrtým celkem z druhé ligy. Důsledkem tohoto systému postupují do první ligy vždy 2 až 4 celky. Nově postupujícím týmům se průměrují pouze umístění v sezónách Primery División od jejich postupu.

Tento systém postupu / sestupu byl ustanoven v roce 1983.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Amatérská éra (1891 – 1931)[editovat | editovat zdroj]

Amatérské fotbalové mužstvo Alumni Athletic Club v roce 1910.

Argentina se stala v roce 1891 první zemí mimo Velkou Británii, kde se zformovala fotbalová liga. Během této éry byl nejúspěšnějším klubem Alumni Athletic Club s deseti tituly (jeden vyhrál pod názvem English High School).

Profesionální éra: Systém každý s každým (1931 – 1966)[editovat | editovat zdroj]

Profesionalizace klubů proběhla v roce 1931. V raných letech byly v národní asociaci sdruženy pouze kluby z Buenos Aires, z aglomerace Gran Buenos Aires a z La Plata. Týmy z Rosaria a argentinského Santa Fe se připojily později.

Každý rok probíhala jednoduchá dvoukolová soutěž každý s každým, přičemž klub s nejvíce body získal titul. Výjimkou byl rok 1936, kdy se ve finálovém utkání střetly vítěz Copa de Honor s vítězem Campeonato.

Během tohoto období dominovaly tradiční týmy: River Plate, Boca Juniors, Independiente, Racing Club a San Lorenzo. Žádný jiný tým mimo tyto zmíněné kluby během této éry titul nezískal.[1][2][3][4] Nejblíže mu byl klub CA Banfield v roce 1951, když získal stejný počet bodů jako Racing Club. V následujícím dvojzápasovém play-off o první místo však Banfield Racingu podlehl.

Profesionální éra: Metropolitano a Nacional (1967 – 1985)[editovat | editovat zdroj]

V roce 1967 byl systém nahrazen dvěma šampionáty: Metropolitano a Nacional. Metropolitana se mohly zúčastnit pouze kluby z předešlé éry, kdežto Nacional byl otevřen i týmům z regionálních soutěží. Tato změna umožnila menším celkům jako Estudiantes, Vélez Sársfield, Chacarita Juniors a dalším prolomit hegemonii pětice silných klubů, jež doposud vládly lize.

Profesionální éra: Evropský systém (1985 – 1991)[editovat | editovat zdroj]

V roce 1985 se opět změnila struktura ligy, byl přijat evropský model. Místo dvou šampionátů v jednom roce se ustanovila soutěž, kde hrál dvakrát každý s každým a celek, jenž získal nejvíc bodů se stal vítězem.

V sezóně 1988/1989 se začaly udělovat za vítězství 3 body. V případě remízy se kopaly pokutové kopy, jejichž vítěz obdržel 2 body a poražený jeden bod. Tento systém se však neuchytil, byl opuštěn hned v následující sezóně.

Profesionální éra: Apertura a Clausura (1991 – 2012)[editovat | editovat zdroj]

O pět let později byla soutěž rozdělena do dvou turnajů – Apertury a Clausury (viz kapitola Formát).

V roce 1991 hráli vítězové Apertury a Clausury vzájemný dvouzápas. V něm prohrál vítěz Clausury a jeden z největších klubů Boca Juniors s vítězem Apertury Newell's Old Boys, i když během Clausury Boca Juniors ani jednou neprohrál. V následujícím roce se zápas mezi vítězi obou částí také uskutečnil, ale oba soupeři byli uznáni jako mistři. Od roku 1993 se zápas mezi vítězem Apertury a vítězem Clausury nehraje, oba získávají automaticky titul v části, kterou opanovali.

V sezóně 1995/1996 se změnila pravidla, za vítězství se začaly udělovat 3 body, za remízu jeden bod a za prohru žádný.

Profesionální éra: Torneo Inicial a Torneo Final (2012 – )[editovat | editovat zdroj]

Pro ročník 2012/13 se Apertura přejmenovala na Torneo Inicial a Clausura na Torneo Final. Systém zůstal téměř stejný s tím rozdílem, že v sezóně je korunován pouze jeden vítěz, který vzejde ze zápasu mezi vítězem Torneo Inicial a Torneo Final.

Mistrovské tituly[editovat | editovat zdroj]

Fotbalisté týmu River Plate zachycení na snímku z roku 1941 (zleva Juan C. Muñoz, José M. Moreno, Adolfo Pedernera, Angel Labruna a Félix Lousteau).

1931 – 1966[editovat | editovat zdroj]

Metropolitano a Nacional 1967 – 1985[editovat | editovat zdroj]

Argentinský šampion v letech 1986 – 1991[editovat | editovat zdroj]

Apertura a Clausura v letech 1991 – 2012[editovat | editovat zdroj]

Sezóny Inicial/Final (2012 – )[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Argentine Primera División na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]