Burna-Buriaš II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Burna-Buriaš II.
Narození14. století př. n. l.
Úmrtí14. století př. n. l.
PotomciMalnigal, Kurigalzu II. a Karachardaš
OtecKurigalzu I.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Burna-Buriaš II. byl králem Babylónu v období mezi 13591333 př. n. l. a pocházel z kassitské dynastie (byl to mladší syn krále Kurigalza I.).

Byl současníkem egyptského faraona Achnatona a asyrského krále Ašur-uballita I. Diplomatická korespondence mezi ním a Achnatonem se zachovala ve sbírce tzv. dopisů z Amarna (9 dopisů EA6 - EA14). Vztahy mezi Egyptem a Babylonem byly za jeho vlády zpočátku přátelské, byla uzavřena dohoda o spojenectví (měla být stvrzena manželským sňatkem mezi královskými rodinami). Později byl však asyrský král Ašur-uballit I. přijat na faraonově dvoře, což vyvolalo velmi odmítavou reakci ze strany Burna-Buriaše, který považoval Asyřany za své vazaly. Burna-Buriaš psal faraonovi:

a vzhledem k mým asyrským poddaným, to jsem nebyl já, kdo je poslal k Tobě. Proč přichází do Tvé země bez řádného oprávnění? Pokud jsi mi věrným, nedovolíš jim jednat o žádné záležitosti. Pošli mi je s nepořízenou.“[1] Přesto nemohla být nová asyrská mocnost ignorována a sám Burna-Buriaš se později oženil s Aššur-uballitovou dcerou, jmenovala se Muballit-Šeruy. S asyrskou princeznou měl syna Karachardaše a syna Kurigalzua II. Asýrie (i díky špatné Achnatonově zahraniční politice) se během Burna-Buriašovy vlády stává velmi silnou mocností a začala ohrožovat severní hranici babylonského království.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Burna-Buriash na anglické Wikipedii.

  1. M. van de Mieroop – A history of the ancient near east, 2006, pp. 127-128 - Anglicky

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kassitští králové Babylonu
Předchůdce:
Kadašman-Enlil I.
13591333 př. n. l.
Burna-Buriaš II.
Nástupce:
Karachardaš