Karaindaš I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karaindaš I.
Portrét
Narození 15. století př. n. l.
Úmrtí 15. století př. n. l.
Potomci Kadašman-Charbe I.
Otec Agum III.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karaindaš I. byl kassitský král Babylonie v 15. století př. n. l.

S Asýrií, kde v té době vládl král Aššur-bél-nišéšu, podepsal Karaindaš kolem roku 1415 př. n. l. obnovenou smlouvu o hranicích mezi oběma státy (předchozí smlouva vytyčovala hranici na středním toku Tigridu a byla uzavřena mezi Puzur-Aššurem III. a Burna-Buriašem I. kolem r. 1510 př. n. l.). V Uruku Karaindaš nechal postavit chrám a v nápisech se připodobňuje (stejně jako jeho předchůdci) k manželovi bohyně Inanny – pastýři Dumuzimu – co naznačuje, že zde uzavřel posvátný manželský svazek.

V dalších nápisech se zavazuje, že i když je z Kassitů, bude nadále pokračovat ve starých kulturních tradicích Sumeru a Akkadu. Akkadské jméno pak dal alespoň jednomu ze svých synů. Karaindaš přijal titul „král Babylonu, král Sumeru a Akkadu, král Kassitů a král Kar-Duniaše“ (Šàr Ka-ru-du-ni-ia-aš, „Území bohů, darujících zemi“, což byl v kassitštině název pro dolní Mezopotámii). Na ochranu území před útoky Amoritů nechal postavit na okraji pouště pevnosti.

Údaje o počtu let a přesné době jeho panování se nedochovaly.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Historie starověkého východu. "Зарождение древнейших классовых обществ и первые очаги рабовладельческой цивилизации.", Díl 1. Mezopotámie, I. M. Djakonov, nakl. Nauka, 1983. str. 534, rusky.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Babylonský král
Předchůdce:
Agum III.
kolem r.1415 př. n. l.
Karaindaš I.
Nástupce:
Kadašman-Charbe I.