Přeskočit na obsah

Enlil-nádín-achché

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Enlil-nádín-achché
Narození12. století př. n. l.
Úmrtí12. století př. n. l.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Enlil-nádín-achché (dosl. „[Bůh] Enlil daroval bratra,“ nebo Enlil-Šuma-usur (den-lil-MU-SES); DBE-MU-SES v pozdějším znění) byl poslední kassitský král Babylonie. Byl u vlády pouhé tři roky, mezi 11571154 př. n. l.

Enlil-nádín-achché vedl vzpouru proti elamskému králi Kutir-Nachchuntemu II. (jehož otec Šutruk-Nachchunte I. si Babylon vojensky podmanil) a prohlásil se králem Babylónu. Povstání v zemi trvalo tři roky a zanechalo ji úplně zpustošenou. Kutir-Nachchunte jednal při potlačování rebelie ještě bezohledněji než jeho otec během dobývání. Babylon a jeho svatyně byly zničeny. Nakonec byl Enlil-nádín-achché zajat a odveden do Elamu jako vězeň. Tam ho následovala i nová posvátná socha boha Marduka, která v babylonské Esagile nahradila původní sochu, unesenou do Asýrie ještě Tukulti-Ninurtou I. Kutir-Nachchunte se hned po porážce povstalců vrátil do Elamu, zřejmě aby obsadil trůn po zemřelém otci, ale ustanovil v Babyloně elamského guvernéra.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Historie starověkého východu. "Зарождение древнейших классовых обществ и первые очаги рабовладельческой цивилизации.", Díl 1. Mezopotámie, I. M. Djakonov, nakl. Nauka, 1983. str. 534, rusky.
Babylonský král
Předchůdce:
Zababa-šuma-iddina
11571154 př. n. l.
Enlil-nádín-achché
Nástupce:
Marduk-Kabít-Achchéšu