Broken Sword

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Broken Sword
Broken Sword 2012on logo.png
Základní informace
Žánradventura
VývojářRevolution Software
PlatformyAndroid
Game Boy Advance
iOS
Linux
macOS
Nintendo DS
Nintendo Switch
PalmOS
PlayStation
PlayStation 2
PlayStation 4
PlayStation Vita
Wii
Microsoft Windows
Windows Mobile
Xbox
Xbox One
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Broken Sword (česky Zlomený meč) je série počítačových her ve stylu adventure, kterou vytvořil game designer Charles Cecil z vývojového týmu Revolution Software. Hlavními postavami série jsou George Stobbart a Nico Collard. Příběhy jsou fiktivní, založené na historii a mytologii. Hry série prošly 2D a 3D rozměrem a vyzkoušely několik systémů ovládání. V současnosti se plánuje snímek na motivy první hry.

Oficiální hry[editovat | editovat zdroj]

Broken Sword: The Shadow of the Templars[editovat | editovat zdroj]

První hra budoucí série byla celosvětově vydána 30. září 1996 distribuční společností Virgin Interactive Entertainment. Mimo jiné pod názvy: Circle of blood (Kruh krve) USA, Baphomets Fluch (Bafometova kletba) v Německu, Les Chevaliers de Baphomet (Rytíři Bafometa) ve Francii, Il segreto dei Templari (Tajemství templářů) v Itálii, La leyenda de los Templarios (Legenda o templářích) ve Španělsku, Сломанный Меч: Тень Тамплиеров (Zlomený meč: Stín templářů) v Rusku.

George Stobbart je americký turista na prázdninách v podzimní Paříži. Příběh začíná v tiché kavárně, jejíž klid je narušen explozí bomby umístěné mužem v převleku klauna. Stobbart začíná vyšetřování výbuchu na vlastní pěst, později potkává fotografku Nico Collard a společně odhalují spiknutí, tajné kulty a vraždy, a to vše v souvislosti s templáři.

Hra zaznamenala úspěch v prodejnosti i kritikách.

Broken Sword II: The Smoking Mirror[editovat | editovat zdroj]

Druhá hra v sérii byla vydána v roce 1997; a to mimo jiné pod názvy: Broken Sword: The Smoking Mirror (Zlomený meč: Kouříci zrcadlo) ve Spojených státech, Baphomets Fluch II: Die Spiegel der Finsternis (Bafometova kletba II: Zrcadlo temnoty) v Německu, Les Boucliers de Quetzalcoatl (Štíty Quetzalcoatlovy) ve Francii, Broken Sword II: La Profezia dei Maya (Zlomený meč II: Máyské proroctví) v Itálii a Broken Sword: Las Fuerzas del Mal (Zlomený meč: Síly zla) ve Španělsku.

George Stobbart je svědkem únosu jeho nynější přítelkyně Nico Collard a je na něm, aby ji vysvobodil a vydali se odkrýt tajemství prokletého mayského zlata.

Broken Sword: The Sleeping Dragon[editovat | editovat zdroj]

Broken Sword: The Sleeping Dragon (česky znamená Zlomený meč: Spící drak) je třetí hrou série, byla vydána roku 2003; a to mimo jiné pod názvy: Baphomets Fluch: Der schlafende Drache (Bafometova kletba: Spící drak) v Německu, Les Chevaliers de Baphomet: Le manuscrit de Voynich (Bafometovi rytíři: Voynichův rukopis) ve Francii, Broken Sword: Il Sonno del Drago (Zlomený meč: Spící drak) v Itálii, Broken Sword: El sueño del dragón (Zlomený meč: Sen o draku) ve Španělsku, Сломанный Меч 3: Спящий Дракон (Zlomený meč 3: Spící drak) v Rusku, 断剑:沉睡之龙 (Spící drak) v Číně. Hra byla vydána v České republice v kompletní lokalizaci.

Broken Sword: The Angel of Death[editovat | editovat zdroj]

Broken Sword: The Angel of Death (česky znamená Zlomený meč: Anděl smrti) je čtvrtou hrou série, byla vydána v roce 2006; mimo jiné pod názvy: Secrets of the Ark: A Broken Sword Game v USA, Baphomets Fluch 4: Der Engel des Todes (Bafometova kletba 4: Anděl smrti) v Německu, Broken Sword: Les Gardiens du Temple de Salomon (Zlomený meč: Stráže Šalamounova chrámu) ve Francii, Broken Sword: L'Angelo della Morte (Zlomený meč: Anděl smrti) v Itálii, Broken Sword: El Ángel de la Muerte (Zlomený meč: Anděl smrti) ve Španělsku, Broken Sword: Anioł Śmierci (Zlomený meč: Anděl smrti) v Polsku a Сломанный меч: Ангел смерти (Zlomený meč: Anděl smrti) v Rusku. I tento díl byl lokalizován do češtiny.

Tento díl se vrací, oproti třetímu dílu, k systému ovládání point-and-click.

Od událostí třetí hry zažívá George Stobbart krušné časy, protože delší dobu nemůže najít práci. Když do jeho života vstoupí záhadná žena Anna Maria je Stobbart vržen do dalšího dobrodružství.

Technické informace[editovat | editovat zdroj]

První dvě hry užívaly rozšířenou verzi game enginu Virtual Theatre, který byl vytvořen samotnými Revolution Software. Byly vytvořeny pro operační systémy DOS a Windows, nyní je možné je hrát na množství jiných systémů pomocí ScummVM. Obě hry byly také vydány pro PlayStation, první také pro Mac OS a později pro Game Boy Advance, Palm OS a Windows Mobile. The Sleeping Dragon byla postavena na enginu RenderWare, The Angel of Death na vlastním grafickém enginu Sumo Digital.

Další média a projekty[editovat | editovat zdroj]

Broken Sword 2.5: The Returns of the Templars[editovat | editovat zdroj]

Broken Sword 2.5: The Return of the Templars (česky znamená Zlomený meč 2.5: Návrat templářů) je neoficiální hra ze světa Broken Sword tvořená fanoušky série, byla vydána 28. září 2008 a je zdarma ke stažení. Příběh hry se odehrává mezi druhým a třetím dílem. Hra je německy nadabována a je možné hrát ji s anglickými nebo německými titulky. Hra je tvořena v 2D enginu, stejně jako první dvě hry série. Je primárně pro operační systém Microsoft Windows, pomocí Wine ji ovšem lze bezproblémově[1] hrát i v Linuxu a dalších Un*xových operačních systémech.
Český dabing do hry vytvořila amatérská dabingová skupina Perla Group

Hry ze série Broken Sword na Nintendo DS[editovat | editovat zdroj]

Revolution Software se nyní pokouší převést sérii Broken Sword na herní konzoli Nintendo DS.

Snímek[editovat | editovat zdroj]

21. května 2007 Charles Cecil potvrdil, že začaly práce na přenesení příběhu první hry na plátna kin.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (anglicky) Wine AppDB

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]