Boulevard des Italiens

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(rozdíl) ← Starší revize | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější revize → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox ulice

Boulevard des Italiens (bulvár Italů) je bulvár v Paříži. Nachází se na hranicích 2. a 9. obvodu. Je jedním z tzv. Velkých bulvárů postavených na místě bývalých městských hradeb Ludvíka XIII.

Poloha

Ulice vede od křižovatky s Rue de Richelieu a Boulevard Haussmann, kde na něj navazuje Boulevard Montmartre a končí u křižovatky s Rue Louis-le-Grand a Rue de la Chaussée-d'Antin, odkud pokračuje Boulevard des Capucines.

Historie

Jeho název je odvozen od italského divadla, které zde bylo postaveno v roce 1783. Dnes se zde nachází Opéra-Comique. Předcházející názvy ulice byly Boulevard du Dépôt (bulvár Skladiště) podle skladů francouzské gardy postavené roku 1764 na rohu s ulicí Rue de la Chaussée-d'Antin. Během Velké francouzské revoluce se nazýval Boulevard Cerutti podle jednoho z paláců, ve kterém bydlel novinář Joseph-Antoine Cerutti (1738-1792). Za Restaurace Bourbonů se nazýval Boulevard de Gand (1815-1828) na paměť belgického města Gentu (fr. Gand), ve kterém žil v exilu král Ludvík XVIII. během Stodenního císařství.

Významné stavby

Reference

Externí odkazy