Palais Berlitz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palais Berlitz
Palais Berlitz1.jpg
Základní informace
Sloh Art deco
Architekt Charles Lemaresquier
Poloha
Adresa Paříž, FrancieFrancie Francie
Ulice Boulevard des Italiens, rue Louis-le-Grand, rue de La Michodière a rue de Hanovre
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Palais Berlitz

Palais Berlitz (tj. Berlitzův palác) je kancelářská budova v Paříži postavená ve 30. letech 20. století. Nachází se ve 2. obvodu mezi ulicemi Boulevard des Italiens, Rue Louis-le-Grand, Rue de la Michodière a Rue de Hanovre. Dům byl postaven na místě Hanoverského pavilonu, který byl demontován a přemístěn do parku ve městě Sceaux.

Hanoverský pavilon na dnešním místě

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě se nacházel Hanoverský pavilon, který postavil v letech 1758-1760 architekt Jean-Michel Chevotet (1698-1772). Při výstavbě Berlitzova paláce byl pavilon demontován a v roce 1932 opět postaven v parku ve městě Sceaux.

Na jeho místě byla postavena kancelářská budova původně pod názvem Palais de Hanovre. Jejím autorem je architekt Charles Lemaresquier (1870-1972). V přízemí se nacházely obchody a kino se 200 místy. V paláci se usídlila jazyková škola lingvisty Charlese Berlitze a po něm byl posléze pojmenován.

V době nacistické okupace se v paláci od 5. září 1941 do 15. ledna 1942 konala propagandistická antisemitská výstava Žid a Francie (Le Juif et la France).

V 50. letech bylo přízemí přestavěno na kino se sálem pro 1500 lidí. V 80. letech ho společnost Gaumont přeměnila na šest malých sálů.

V 90. letech byl interiér budovy kompletně přestavěn, pouze fasáda byla zachována v původní podobě. Po požáru sídla Crédit Lyonnais v roce 1996 banka přesunula svou pařížskou pobočku do tohoto paláce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Palais Berlitz na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]