Alibertia patinoi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Borojo)
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxAlibertia patinoi
alternativní popis obrázku chybí
Plod borojó, Alibertia patinoi
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rodopsida)
Řád hořcotvaré (Gentianales)
Čeleď mořenovité (Rubiaceae)
Rod alibercie (Alibertia)
Binomické jméno
Alibertia patinoi
(Cuatrec.) Delprete & C.H.Perss., 2011
Synonyma
  • Borojoa patinoi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alibertia patinoi, dříve Borojoa patinoi, je stálezelený strom s jedlým ovocem z tropů Centrální Ameriky, známý pod názvem borojó.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Pochází z atlantických příbřežních oblastí až do výšky 1200 m n. m., z dešťových lesů Kolumbie, Ekvádoru a Panamy. V oblasti jsou dešťové srážky okolo 4000 mm ročně a roční průměrná teplota okolo 28 °C. Zde roste ve stínu okolní vegetace.

Příbuzné druhy A. sorbilis, A. verticillata známé jako Puruí Bajo Amazonas se nachází v Amazonii a mají obdobné využití.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený, malý, 3 až 5 m vysoký strom s podlouhlými oválnými listy. Květy jsou trubičkovité, krémově bílé, drobné. Plody jsou kulaté, se zbytky lístků na vrcholu, až 12 cm v průměru velké a 1 kg těžké. Nezralé jsou dlouho zelené, v plné zralosti červeno-hnědé, dužina je červená až hnědočervená. Semena jsou světlá, drobná, rozptýlená v dužině, početná.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Plody jsou jedlé, s chutí podobné tamarindu. Využitelná červená až hnědavá dužina tvoří až 88 % plodu. Má vysoký obsah fruktozy, glukozy, železa, fosforu, hořčíku, vápníku, křemíku, vitamínů B a C, uhlohydrátů. Obsah aminokyselin převyšuje jejich obsah v čerstvém mase. Plodům se připisují antioxidační, léčebné a afrodisiakální účinky. Pro svou vysokou nutriční hodnotu jsou považovány za perspektivní potravinu a jsou předmětem výzkumu.

Plody se mohou konzumovat syrové, více se však dužina používá k přípravě džemů, průmyslově vyráběných džusů a energetických nápojů, dezertů, zmrzliny apod. Oblíbený je nápoj lásky zvaný Jugo d´amor.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

V domovině jsou sbírány plody z divoce rostoucích stromů, ale pěstuje se i v sadech.

V ČR jsou nabízena semena této rostliny (pod starším názvem Borojoa) a může se pěstovat jako stálezelená pokojová nebo skleníková rostlina.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]