Alibertia patinoi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Borojo)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Alibertia patinoi

alternativní popis obrázku chybí
Plod borojó, Alibertia patinoi
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rodopsida)
Řád: hořcotvaré (Gentianales)
Čeleď: mořenovité (Rubiaceae)
Rod: alibercie (Alibertia)
Binomické jméno
Alibertia patinoi
(Cuatrec.) Delprete & C.H.Perss., 2011
Synonyma

Borojoa patinoi

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alibertia patinoi, dříve Borojoa patinoi, je stálezelený strom s jedlým ovocem z tropů Centrální Ameriky, známý pod názvem Borojó.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Pochází z atlantických příbřežních oblastí až do výšky 1200 m n. m., z dešťových lesů Kolumbie, Ekvádoru a Panamy. V oblasti jsou dešťové srážky okolo 4000 mm ročně a roční průměrná teplota okolo 28 °C. Zde roste ve stínu okolní vegetace.

Příbuzné druhy A. sorbilis, A. verticillata známé jako Puruí Bajo Amazonas se nachází v Amazonii a mají obdobné využití.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený, malý, 3 až 5 m vysoký strom s podlouhlými oválnými listy. Květy jsou trubičkovité, krémově bílé, drobné. Plody jsou kulaté, se zbytky lístků na vrcholu, až 12 cm v průměru velké a 1 kg těžké. Nezralé jsou dlouho zelené, v plné zralosti červeno-hnědé, dužina je červená až hnědočervená. Semena jsou světlá, drobná, rozptýlená v dužině, početná.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Plody jsou jedlé, s chutí podobné tamarindu. Využitelná červená až hnědavá dužina tvoří až 88 % plodu. Má vysoký obsah fruktozy, glukozy, železa, fosforu, hořčíku, vápníku, křemíku, vitamínů B a C, uhlohydrátů. Obsah aminokyselin převyšuje jejich obsah v čerstvém mase. Plodům se připisují antioxidační, léčebné a afrodisiakální účinky. Pro svou vysokou nutriční hodnotu jsou považovány za perspektivní potravinu a jsou předmětem výzkumu.

Plody se mohou konzumovat syrové, více se však dužina používá k přípravě džemů, průmyslově vyráběných džusů a energetických nápojů, dezertů, zmrzliny apod. Oblíbený je nápoj lásky zvaný Jugo d´amor.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

V domovině jsou sbírány plody z divoce rostoucích stromů, ale pěstuje se i v sadech.

V ČR jsou nabízena semena této rostliny (pod starším názvem Borojoa) a může se pěstovat jako stálezelená pokojová nebo skleníková rostlina.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]