Bombardier Talent

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bombardier Talent
Diesel-elektrický Talent v Německu
Talent v Kanadě

Talent je obchodní název elektrických a motorových jednotek vyráběných společností Bombardier Transportation. Talent byl vyvinut firmou Waggonfabrik Talbot v Cáchách krátce předtím, než byla společnost sloučena se společností Bombardier Transportation v roce 1995. Název Talent je akronym z německého pojmenování Talbot Leichter Nahverkehrs Triebwagen (Talbot, lehký meziměstský motorový vůz). Design souprav navrhl Alexander Neumeister.

Vyrábí se v několika variantách, včetně vysokopodlažních, nízkopodlažních, diesel-mechanických, diesel-hydraulických, diesel-elektrických, elektrických a naklápěcích. Jedna jednotka se pak může skládat ze dvou, tří nebo čtyř dílů. Podobně jako většina jednotek, mohou být Talenty provozovány samostatně nebo spojené s využitím vícečlenného řízení a tvořit tak delší soupravy.

Prototyp byl představen v roce 1994, první soupravy Talent byly uvedeny do provozu v roce 1996. Používají se v Německu, Rakousku a Norsku, přičemž celosvětově jezdí více než 260 jednotek, menší počty jsou používány v Maďarsku, Kanadě a Nizozemsku.

Talenty rakouských železnic zajíždějí od roku 2005 i na Slovensko, z Vídně (Wien Südbahnhof) do stanice Bratislava-Petržalka. Vídeňská příměstská linka S7 jezdí z Vídně do Wolfsthalu, v plánu je její prodloužení do Bratislavy.

Talent 2[editovat | editovat zdroj]

Bombardier Talent 2 na testovací jízdě v Donauwörthu

Společnosti Bombardier Transportation a Deutsche Bahn podepsaly 2. února 2007 rámcovou dohodu o dodání 321 souprav typu označovaného Talent 2, dodány by měly být v roce 2009.[1][2]

Provozovatelé[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pressemitteilung Bombardier Deutsche Bahn entscheidet sich für neue TALENT Flotte, 2. únor 2007
  2. Presseinformation Deutsche Bahn Milliardenauftrag: Deutsche Bahn kauft rund 300 neue Elektrotriebzüge, 2. únor 2007

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Talent (vlak) na slovenské Wikipedii.