Wien Südbahnhof

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Podoba nádraží Südbahnhof před zrušením
Bývalá hlavní hala Südbahnhof

Wien Südbahnhof (česky Vídeň jižní nádraží) byla do 12. prosince 2009 největší hlavová železniční stanice Rakouska.[1] Přijímací budova s nástupišti měla tvar písmene "V" se špicí směrující na sever, a to díky skutečnosti, že do ní byla ukončena Südbahn (Jižní trať) směrující do měst Wiener Neustadt, Villach, Klagenfurt, Graz, a Ostbahn (Východní trať) směrující do měst Bruck an der Leitha, Neusiedl am See, Bratislava, Győr. Na Ostbahn je na okraji města připojena také Nordbahn směrující do Břeclavi, s přípojnou tratí do Marcheggu a Bratislavy.

Nádraží leželo na jihovýchodě města - v městské části Favoriten.

Zrušení nádraží[editovat | editovat zdroj]

12. prosince 2009 byl na nádraží ukončen provoz a většina objektů nádraží byla postupně demolována: prostory nástupišť části Süd a Ost, dvě části depa Südbahnhof - Ostseite a Südseite a také odbavovací hala nádraží. Provoz podzemních nástupišť č. 21 a 22 zůstal zachován. Posledním vlakem, který do stanice přijel byl vlak IC 350 z Mariboru, posledním vlakem, který odjel byl rozlučkový mimořádný vlak do stanice Mürzzuschlag vedený historickou lokomotivou řady 4061.[2]

Nové nádraží[editovat | editovat zdroj]

V sousedství nádraží a na jeho místě začala paralelně s demolicí výstavba nového hlavního nádraží – Wien Hauptbahnhof. První část byla byla otevřena koncem roku 2012 a kompletně bylo nádraží dokončeno v prosinci 2015.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ct24.cz/doprava/zeleznicni/75431-viden-jiz-nema-jizni-nadrazi/
  2. PÓŇA, Michal. Konec nádraží Wien-Südbahnhof. Železniční magazín. 12 2009, roč. 16, čís. 12, s. 9.  

Související stránky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 48°11′11,67″ s. š., 16°22′48,36″ v. d.