Wien Südbahnhof

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wien Südbahnhof
Základní informace
Pojmenováno poVídeň a jih
Poloha
AdresaVídeň, RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bývalá hlavní hala Südbahnhof

Wien Südbahnhof (česky Vídeň jižní nádraží) byla do 12. prosince 2009 největší hlavová železniční stanice Rakouska.[1] Přijímací budova s nástupišti měla tvar písmene "V" se špicí směrující na sever, a to díky skutečnosti, že do ní byla ukončena Südbahn (Jižní trať) směrující do měst Wiener Neustadt, Villach, Klagenfurt, Graz, a Ostbahn (Východní trať) směrující do měst Bruck an der Leitha, Neusiedl am See, Bratislava, Győr. Na Ostbahn je na okraji města připojena také Nordbahn směrující do Břeclavi, s přípojnou tratí do Marcheggu a Bratislavy.

Nádraží leželo na jihovýchodě města – v městské části Favoriten.

Zrušení nádraží[editovat | editovat zdroj]

12. prosince 2009 byl ukončen provoz odbavovací haly a jižního nástupiště (Süd). Většina objektů nádraží byla postupně demolována: prostory nástupišť části Süd (a zčásti i Ost), dvě části depa Südbahnhof – Ostseite a Südseite a také odbavovací hala nádraží. Zachován zůstal provoz podzemních nástupišť č. 21 a 22. Nástupiště "Ost" byla ponechána v provozu ve zkrácené podobě, za zarážedly bylo vybudováno provizorní provozní zázemí. Vstup na provizorní nádraží "Südbahnhof (Ost)" byl zřízen z ulice Arsenalstrasse. Posledním vlakem, který do stanice v její původní podobě (provozní jižní nástupiště a odbavovací hala), přijel byl vlak IC 350 z Mariboru, posledním vlakem, který odjel byl rozlučkový mimořádný vlak do stanice Mürzzuschlag vedený historickou lokomotivou řady 4061.[2]

8. prosince 2012 byl, v souvislosti s částečným zprovozněním nového nádraží Wien Hauptbahnhof, ukončen provoz i ve zbylé části – zkrácených nástupištích "Ost".

Nové nádraží[editovat | editovat zdroj]

V sousedství nádraží a na jeho místě začala paralelně s demolicí výstavba nového hlavního nádraží – Wien Hauptbahnhof. První část byla otevřena koncem roku 2012 a kompletně bylo nádraží dokončeno v prosinci 2015.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.ct24.cz [online]. [cit. 2010-01-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-01-24. 
  2. PÓŇA, Michal. Konec nádraží Wien-Südbahnhof. Železniční magazín. 12. 2009, roč. 16, čís. 12, s. 9. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]