Norges Statsbaner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vy
Logo
Logo
NSB (Norske tog) 75-39 i Vy-dekor, Sundhaugen, Drammen.jpg
Základní údaje
Právní forma aksjeselskap
Datum založení 1. prosince 1996
Předchůdce Norges Statsbaner
Adresa sídla Schweigaards gate 23, Oslo, 0191, Norsko
Klíčoví lidé Gro Bakstad
Charakteristika firmy
Oblast činnosti kolejová doprava a veřejná doprava
Výsledek hospodaření 564 mil. kr (2019)[1]
Zaměstnanci 11 484 (2019)
Majitel Ministry of Transport and Communications
Dceřiné společnosti Vy Buss
Bane Nor Eiendom
Mantena
Vy Gjøvikbanen
CargoNet
Vy Tåg
Entur
Norske tog
Vy Tog
Fjord Tours Group (50 %)
… více na Wikidatech
Identifikátory
Oficiální web www.vy.no
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Norges Statsbaner (Norské státní dráhy, běžně známa jako NSB) je norská železniční společnost. Jejím vlastníkem je norská vláda. Společnost je největší dopravce v Norsku, protože pod její správu spadá také několik dceřiných společností jako například NSB Gjøvikbanen AS či Nettbus, které jsou také dopravními firmami. Nákladní doprava je oddělena do samostatné společnosti CargoNet. Dříve NSB vlastnila a spravovala tratě i nádražní budovy, ale dnes tato pravomoc náleží vládní agentuře Jernbaneverket.

Historie společnosti[editovat | editovat zdroj]

Časové období 1854 – 1883

První norskou železnicí byla trať mezi městy Oslo a Eidsvoll, která byla otevřena 1. září 1854. Tato trať byla dlouhá 68 km a byla projektována na standardní rozchod kolejí. Celá trať končila u jezera Mjøsa a poté cestující mohli pokračovat parníkem až do Lillehammeru. Tato trať byla zkonstruována britskými inženýry a stavba byla financována britskou a norskou vládou. Tento projekt byl, i přes svou náročnost a nákladnost, velice výnosný a díky němu se celá odvětví průmyslu rychle rozvíjela. Podél trati byla současně budována i telegrafní vedení. Do roku 1926 byla společnost formálně soukromá, ale vláda si stále držela velký vliv.

Další tratí v Norsku se rozhodnutím norského Parlamentu z roku 1857 stala 23. června 1862 úzkorozchodná trať Hamar - Grundset. Poté nastal poměrně rychlý rozvoj železnic v celém Norsku, ale hlavně byl směřován do oblasti na jihu v okolí Osla.

Založení NSB v roce 1883

Norské státní dráhy (NSB) byly formálně založeny roku 1883 vládní komisí (Hovedstyrelsen), která byla vytvořena v roce 1857. Státní dráhy byly správně rozděleny do 6 oblastí - Kristiania (Oslo), Drammen, Hamar, Trondheim, Stavanger a Bergen. Pobočky v Kristiansandu, Narviku a Arendalu byly založeny později. Toto dělení vydrželo až do roku 1989.

Velký rozvoj

V roce 1890 se norský parlament rozhodl kompletně předělat celý projekt železnic v Norsku, který byl po sedm let zcela zastaven. Mnoho tratí bylo zrekonstruováno a Oslo se stalo centrálním bodem celého systému. Hlavní tratě byly dokončeny postupně - trať Bergen 1909, trať Dovre 1921, Severní dráha 1942 a trať Sørland 1944.

Časové období 1945 – 1970

Po druhé světové válce byl rozvoj tratí téměř zastaven s výjimkou prací na Severní dráze do Bodø. Také se pomalu začaly mnohé tratě elektrifikovat.

Časové období 1970 – 1995

Časové období 1996 - současnost

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Vygruppen -- Års- og bærekraftsrapport 2019. Dostupné online.