Bohumil Vančo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bohumil Vančo
PhDr Bohumil Vanco.jpg
Narození 14. října 1907
Madunice
Úmrtí 25. října 1990 (ve věku 83 let)
Místo pohřbení Národný cintorín
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bohumil Vančo (14. října 1907, Madunice25. října 1990, Burbank) byl slovenský psycholog, umělec, vynálezce, fotograf a filmový pracovník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Studoval na gymnáziu v Nitře a následně obor psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Absolvoval studijní pobyty v Berlíně, Paříži a Londýně, v roce 1938 získal titul PhDr. a působil jako ředitel psychotechnického ústavu a současně učitel dějin filmu na SUP, v letech 1940 až 1942 zastával místo ředitele Školfilmu v Bratislavě, v letech 1945 až 1946 působil jako zástupce zmocněnce ve Filmovém ústavu v Praze a roku 1947 se stal ředitelem filmové společnosti Slofis v Bratislavě. V roce 1949 emigroval do Brazílie, odkud se roku 1964 s rodinou přestěhoval do Spojených států amerických.

Od mládí projevoval zájem o fotografii a film. Roku 1937 vydal knihu Film a Škola inspirovanou dekretem Ministerstva školství a osvěty o využívání filmu v procesu výuky; v díle se podrobně zabývá nejen technickými, ale i estetickými problémy filmu vůbec, psychologickými a pedagogickými momenty filmového vyučování. Sám pak natočil první slovenský barevný film Niekoľko perál slovenského folklóru a v roce 1936 se zapojil do diskuse o Fričovo Jánošíkovi ve Slovenském pohledech.

V roce 1940 založil Školfilm, ústav pro školní a osvětový film. Výrazně se zasloužil o začátky slovenského filmu, jeho přínos v této oblasti dosud nebyl dostatečně zhodnocen. Pro Školfilm natočil snímek Výlet do Tatier (1942) a barevný národopisný film Ždiar (1943). V roce 1942 přednášel o organizaci filmových projektů na Slovensku a přispíval do časopisu Školfilmu. S Karolem Plickou stál u zrodu FAMU v Praze. V Brazílii uveřejňoval i astronomické studie a podal několik patentů, v USA se věnoval technice filmu, sestrojil kameru na stereoskopické snímání a projektor na stereoskopické promítání.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bohumil Vančo na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]