Babrujsk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Bobrujsk)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Babrujsk
Бабруйск
Babrujsk Montage.jpg
Babrujsk – znak
znak
Babrujsk – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Stát Bělorusko Bělorusko
oblast Flag of Mogilev region Mohylevská oblast
Babrujsk na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 227 000
Správa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Babrujsk (rusky Бобруйск, bělorusky Бабруйск) je průmyslové centrum Mohylevské oblasti v Bělorusku s 227 tis. obyvateli.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo z 80 % tvoří Bělorusové, zbytek Rusové, Ukrajinci, Židé a Poláci. Jeho poloha je 110 km od Mogileva a 130 km od Minsku na dopravní tepně mezi Minskem a ukrajinským Kyjevem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Babrujsk patří k nejstarším sídlům v Bělorusku. První písemné doklady o tomto sídle se objevují kolem roku 1387. Stopy po slovanském osídlení pocházejí ale již z 5. a 6. století, jak dokládají četné archeologické průzkumy v oblasti. Město patřilo do Litevsko-ruského společenství, ale v minulosti byl často terčem různých dobyvatelů a politických změn. V současné době se nachází v Bělorusku.

Název města[editovat | editovat zdroj]

Název města pochází patrně z běloruského slova „bobjor“ (bobr). Patrně se tak stalo podle velkého množství bobrů v řece Berezině, kteří vyhynuli koncem 19. století, z důvodu nadměrného lovu.

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde podnik na výrobu automobilových pneumatik Belšina, Babrujský strojírenský podnik a oděvní závod Slavjanka (spolupracující s několika evropskými a americkými oděvními podniky [1]), je zde také pivovar „Sjabar“.

Sport a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nalézá cca 45 středních škol a 3 hudební školy. Dále je zde umístěna část Běloruské státní ekonomické univerzity. K vědecké práci a edukaci slouží Babrujské krajinovědné muzeum. Ke kultuře města přispívá Babrujské dramatické divadlo. Dále je zde výtvarná škola. Jako kulturní a vzdělávací památka je ve městě vedena i Babrujská pevnost. Místní noviny se nazývají „Babrujský kurýr“. Ve městě působí také oddíl ledního hokeje s oddílem juniorů.

  • 13. až 23. dubna 2010 organizovalo město a jeho Babrujsk-Arena spolu s Minskem a Minsk-Arenou mistrovství světa juniorů do 18 let v ledním hokeji.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Spolupráce babrujského oděvního průmyslu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]