Blokáda Pásma Gazy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapka Pásma Gazy
Britský konvoj s humanitární pomocí přijíždí do Pásma Gazy z Egypta přes hraniční přechod v Rafáhu v roce 2009

Blokáda Pásma Gazy je provozována společně Izraelem a Egyptem od června 2007, kdy se vlády v Pásmu Gazy ujalo hnutí Hamás, které předtím v roce 2006 vyhrálo volby a následně vytlačilo Fatah.

Pásmo Gazy hraničí s Egyptem, s Izraelem a s mořem. Izrael hlídá jak svou pozemní hranici, kde povoluje pouze omezený přísun humanitární pomoci, tak přístup do Pásma Gazy po moři — izraelské vojenské námořnictvo udržuje blokádu ve vzdálenosti třech námořních mil od břehu. Nejkratší je hranice s Egyptem, pouhých 12 kilometrů. Pod hranicí s Egyptem vedou četné pašerácké tunely, kterými se pašuje jinak nepovolené zboží. Poté, co v Egyptě padla Mubarakova vláda, Káhira na své hranici s Pásmem Gazy blokádu značně uvolnila, za as-Sísího ji ale opět zpřísnila.

Postoj Izraele[editovat | editovat zdroj]

Izrael jako důvod blokády uvádí snahu zajistit vlastní bezpečnost a domnívá se, že blokádou dosáhne omezení raketových útoků na svá města a vyzbrojování Hamásu. Egypt tvrdí, že zrušení blokády by bylo považováno za uznání legitimity Hámasu, oslabilo by legitimitu Palestinské autonomie a posvětilo odloučení Pásma Gazy od Západního břehu Jordánu.

Blokáda a přístup humanitární pomoci[editovat | editovat zdroj]

Izrael nepovoluje přímý přísun humanitární pomoci, veškerá pomoc musí projít jeho kontrolou. Rada bezpečnosti OSN vydala 8. ledna 2009 v době války v Gaze ohledně přísunu humanitární pomoci do pásma Gazy rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 1860, která mj. vyzývá k umožnění přísunu potravin, pohonných hmot a zdravotního ošetření do Gazy. Izrael, coby člen OSN podle článku 25[1] oficiálně svazován, nicméně tuto rezoluci ignoroval.[2]

31. května 2010 podnikl útok proti tzv. Flotile svobody, která vezla zdravotnický, stavební a další potřebný materiál. Flotila lodí se pokusila prorazit blokádu Pásma Gazy a odmítla nabízenou možnost vyložit humanitární náklad v přístavech Izraele či Egypta.[3] Při tomto zásahu zemřelo devět aktivistů[4][5][6][7] a přibližně šedesát jich bylo zraněno, oproti 10 izraelským zraněným vojákům.[8][9] Proti tomuto napadení konvoje se v celém světě zvedla silná vlna kritiky.

4. června 2010 napsal izraelský deník Haaretz: „Strategie blokády Gazy selhala. Místo aby trval na pokračování této neúspěšné politiky, Netanjahu by to měl uznat a zpracovat strategii jejího ukončení.“[10] Izraelský premiér, nicméně, doposud na postoji Izraele k přijímání humanitární pomoci do Pásma Gazy trvá.

V roce 2014 byla nezaměstnanost v Gaze 43 % a mezi mladými dokonce 60 %.[11]

Snaha o prolomení blokády s humanitární pomocí[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Hnutí za svobodnou Gazu a Izraelský zásah proti konvoji do Pásma Gazy.

Prolomit blokádu a dovést do Pásma Gazy po moři humanitární pomoc (popř. i tzv. lidské zdroje) se snaží za tímto účelem založená koalice organizací a aktivistů za lidská práva, nazvaná Hnutí za svobodnou Gazu (Free Gaza Movement). První plavbu s humanitární pomocí hnutí uskutečnilo v srpnu 2008. První dvě plavby byly úspěšné a dosáhly svého cíle, u ostatních se lodě nebo konvoje dostaly do střetu s izraelským vojenským námořnictvem. Při útoku z konce května a začátku června došlo ke ztrátám na životech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. www.un.org [online]. [cit. 13-12-2008]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 13-12-2008. 
 2. Israel rejects UN truce resolution, says Gaza operation to continue
 3. DEMIRJIAN, Karoun. Israel ready to jail activists trying to break Gaza blockade [online]. The Washington Times [cit. 2010-05-31]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. SLACKMAN, Michael. In Bid to Quell Anger Over Raid, Israel Frees Detainees [online]. NYTimes.com, 2 May 2010 [cit. 2010-06-03]. Dostupné online. 
 5. HAREL, Amos. Israel Navy commandos: Gaza flotilla activists tried to lynch us - Haaretz Daily Newspaper | Israel News [online]. Haaretz.com [cit. 2010-06-03]. Dostupné online. 
 6. By the CNN Wire Staff. Gaza aid flotilla activists arrive in Turkey [online]. CNN.com [cit. 2010-06-03]. Dostupné online. 
 7. June 03, 2010 3:56PM. Aussies out of Israel after aid clash [online]. News.com.au [cit. 2010-06-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-06. 
 8. At least 10 activists killed in Israel Navy clashes onboard Gaza aid flotilla. Haaretz. 31 May 2010. Dostupné online. 
 9. More Than 10 Dead After Israel Intercepts Gaza Aid Convoy. Wall Street Journal. 31 May 2010. Dostupné online. 
 10. http://www.haaretz.com/print-edition/opinion/exit-strategy-lifting-the-gaza-blockade-1.293883
 11. Pozadí 16 let trvající izraelské blokády Gazy: V čem selhala a jaká byla alternativa?. Český rozhlas [online]. 28. října 2023. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]