Bitva u Deorhamu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bitva u Deorhamu
Konflikt: Střet Britských Keltů se Sasy
[[Soubor:{{{obrázek}}}|300px|{{{popisek}}}]]
Trvání: 577
Místo: Dyrham, obec na jihu Anglie
Výsledek: vítězství Sasů (Wessex)
Strany
Badden, Glouvia/Glevum, Cerin, Ergyng? Wessex, Hwice
Velitelé
král Cynfael z Glevum není znám

Ztráty
neznámé neznámé

Bitva u Deorhamu se odehrála na jihozápadě Anglie roku 577 mezi Sasy z Wessexu a britskými Kelty ze západu. Za místo bitvy je považována oblast v okolí malé obce Dyrham v jižním Gloucestershire, několik kilometrů na sever od Bathu. Jediným pramenem je stručná informace v Anglosaské kronice a tak nejsou známy podrobnosti.

Bitvu vyhráli Sasové, kteří krátce nato okupovali tři okolní města – Cirencester, zřejmě oblastní centrum v době vlády Římanů, Gloucester, dřívější legionářskou pevnost a osadu a Bath, známé pohanské náboženské centrum a lázeňské město. Zbytky domů nalezené v okolí těchto měst, naznačují, že tato oblast oplývala bohatstvím a ovládnutí tohoto území Sasy tak bylo pro původní obyvatele velkou ztrátou.

Bitva je také mnohými považována za počátek oddělení a odlišného vývoje jazyka obyvatel ve Walesu a Cornwallu, které bylo způsobeno jejich oddělením územím ovládaným Sasy. Naproti tomu, i když oddělení území zamezilo velkému pohybu obyvatel, pohyb mezi oběma částmi byl možný, což naznačuje i to, že následníkem krále Pengwernu se stal příslušník dynastie z Cornwallu. Archeologické nálezy dále ukazují, že i když Sasové v krátké době po bitvě ovládli Cirencester, trvalo nějakou dobu, než získali kontrolu nad Bathem a Gloucesterem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Deorham na anglické Wikipedii.