Bezletová zóna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Bezletová zóna je termín, který označuje stav vzdušného prostoru nad určitou oblastí. V tomto prostoru je zakázaná možnost využití jakéhokoliv vznášejícího se zařízení – letadla, naváděné střely apod. Toho je docíleno zejména radary, protiraketovými štíty a případně leteckou podporou. Bezletová zóna je buďto trvalým stavem (například v blízkosti atomových elektráren, továren s nebezpečným materiálem, důležitých památek či významných budov), nebo dočasným stavem, který je vyhlášen nad určitou oblastí především z bezpečnostních důvodů.

Rozsah bezletové zóny[editovat | editovat zdroj]

Rozsah této zóny je běžně udáván od zemského povrchu až po hranici atmosféry s kosmickým prostorem, která se nachází ve výšce asi 100 km nad mořem.

Bezletová zóna v Libyi 2011[editovat | editovat zdroj]

Za období intervence několika zemí OSN do Libye v březnu roku 2011 se ukázalo, že netradiční interpretace termínu bezletová zóna může sloužit také k politickým účelům. Arabská liga spolu se západními státy tehdy odsouhlasila, v souladu s rezolucí rady bezpečnosti OSN č. 1973, vyhlášení bezletové zóny nad Libyí, tedy nad suverénním státem. Toto opatření mělo zamezit útokům těžkou vojenskou technikou na civilisty a na jeho základě pak byla, krom samotného dohledu nad dodržováním bezletové zóny, provedena také série útoků na pozemní cíle.