Bestla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o severské bohyni. O měsíci pojednává článek Bestla (měsíc).
Bestla
Partner Bor
Rodiče Bölthorn
Děti Ódin, Vili a

Bestla je v severské mytologii matkou bohů Ódina , Viliho a díky Borovi. Je sestrou nejmenované bytosti, která pomohla Ódinovi , a dcera nebo v závislosti na zdroji, vnučka jötunna Bölthorna. Bestla je doložena v Poetické Eddě, zkompilované v 13. století z dřívějších tradičních zdrojů, jako je Prózická Edda napsaná v 13. století Snorrim Sturlusonem, a také v básnických tvorbách.

Někteří vědci se domnívají, že Bestlin nejmenovaný bratr je Mími.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

V poetické Eddě, je Bestla jednpu zmíněna. Tato jediná zmínka se objeví v básni Hávamál 140, kde Ódin líčí získání devíti magických písní, od nejmenovaného bratra Bestly - jinými slovy, strýce z matčiny strany.

Benjamin Thorpe – překlad:
9 mocných písní od proslulého syna,
jsem se dozvěděl o Bolthornovi,
otci Bestly, a doušku získal vzácné medoviny, protáhlé od Othrorira.
Henry Adams Bellows – překlad:
9 mocných písní jsem dostal od Bolthornova syna, Bestly otce.
A nápoj jsem získal ze značné medoviny z Othrorira.

Ve svém překladu Poetické Eddy, Henry Adams Bellows poznamenává, že umístění sloky v místě, ve kterém se objeví, se zdá být výsledkem rukopisu interpolace a že její význam je nejasný.

V části Prózické Eddy Gylfaginning, nejvyšší postava Gangleri říká (popisován jako král Gylfin v přestrojení) o rodokmenu bohu Ódina. Líčí, že Odin, Vili a Ve jsou děti Bora a Bestly, a že Bestla je dcerou Bolthorna, který je jötunn. Bestla také dostává druhou zmínku v části Prózické Eddy Skáldskaparmál, kde podle básníků, odkazují Ódina jako Bestly syna.

Teorie[editovat | editovat zdroj]

Na základě Hávamál, manipuluje s ostatním (Kde se Ódin učí devět magických písní s nejmenovaným bratrem Bestly). Někteří vědci se domnívají, že Bestlyin bratr může být ve skutečnosti Mími, jehož oddělená hlava radí Ódinovi. Tuto teorii může podporovat i to, že Mímiho studna je v Jötunheimu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bestla na anglické Wikipedii.