Přeskočit na obsah

Bernard Hirsch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bernard Hirsch
Narození8. ledna 1884
Trebišov
Úmrtí19. října 1944 (ve věku 60 let)
Koncentrační tábor Osvětim
BydlištěPraha I
Povoláníúředník a učitel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Interiér Vysoké synagogy na fotografii, Zikmund Reach v roce 1910. Tak tehdy Vysoká synagoga byla vnitřně zařízena, fotografie se zhruba shoduje se začátkem doby, kdy zde Hirsch působil.

Bernard Hirsch (8. ledna 1884, Trebišov19. října 1944, Osvětim), hebrejským jménem ברוך בן נפתלי צבי‎ Baruch ben Naftali Cvi, byl úředník, učitel, kantor a jedna z předních osobností židovské obce v Praze v období první republiky a během holocaustu. Byl kantorem Vysoké synagogy na pražském Josefově.

Bernard (Baruch) Hirsch se narodil 8. ledna 1884 v tradiční aškenázské, přísně ortodoxní rodině rodičům Neftalímu a Aně Hirschovým v Trebišově u Zemplína na Slovensku. O jeho mládí a vzdělaní není mnoho známo. Předpokládá se, že nějakou dobu strávil, patrně studijně, ve Slezsku, v dnešních polských Tarnovicích. Jisté je, že byl ženat, měl několik dětí – nejspíše tři,[1] z nichž jmenovitě je známa dcera Judith (* 8. července 1911 Tarnovice), o níž není známo nic dalšího. Dochoval se cestovní doklad vydaný k 22. červnu 1920 a opravňující jej k cestě s dětmi na prázdniny do Trebišova.[2]

Kdy přesně přišel do Prahy rovněž není známo, nejspíše během roku 1911. V tomto roce se také stal kantorem Vysoké synagogy, kde působil až do roku 1941, kdy byly veškeré bohoslužby nacisty zakázány.

Bydlel postupně minimálně na dvou adresách na pražském Josefově, a to Bílkova 19 (do roku 1919)[3] a Dušní 11 (do 1942).[4] O jednom z bytů se dokonce dochoval policejní spis z roku 1919, kdy bylo detektivy Rybákem a Novákem vyšetřováno možné Hirschovo zapojení do pomoci tzv. haličským uprchlíkům; zpráva nicméně konstatuje, že samotný Hirsch jakékoliv kontakty popírá a že jeho byt sloužil pouze k návštěvám členů židovské obce v otázkách náboženských a pracovních.

Hirsch byl patrně zaměstnancem pražského meziválečného ortodoxního rabinátu. Pracoval tam jako košer řezník[1] a měl také na starosti náboženskou výuku mládeže, například připravoval chlapce na jejich bar micva. Josefovský rodák, spisovatel a přeživší Terezína i Osvětimi František R. Kraus věnoval Hirschovi poloautobiografickou vzpomínku v jedné ze svých povídek:

Ve Vysoké synagoze vedle Staronové bylo živo. Byla sobota dopoledne, krásný slunný den. Velkými obloukovitými okny sem svítilo teplé slunéčko. A na galerii pro ženy bylo právě tak plno, jako dole v oddělení mužů. U svatostánku, zlatem zdobeným, zpívá krásným barytonem černovousý kantor Hirsch. Pak přistupuje Poldík Schleissnerů. Má nový, modrý dvouřadý oblek a novou „anglickou“ čepičku. Má přehozen krásný čistý talis se zlatým okrajem, dar to synagogy tomuto nejnovějšímu barmicvájingelu. (…) „Borchů es adonaj hamvorach…“ Pevným hlasem říká Poldi bróche a pak maftír, nazpaměť vše, vše… nečte to, i když mu Hirsch ukazuje zlatým ukazovátkem – jemnou zlatou rukou na konci štíhlé zlaté tyčky – na Svaté písmo v nažloutlých a tak příjemně vonících pergamenech… Dobře to řekl! Pak mluví k němu pan rabín Schwarz. Pak Hirsch, kantor s krásným orlím nosem, černým plnovousem a krásnýma tmavohnědýma očima.
— František R. Kraus: Hoši ze Svrabové čtvrti

Po okupaci setrval Hirsch na pozici kantora Vysoké synagogy až do roku 1941. Předvolání do transportu do ghetta v Terezíně (AAt / č. 808) dostal Hirsch v létě roku 1942.[4] V Terezíně se mu následně podařilo přežít víc než dva roky a zřejmě se zde aktivně zapojil do náboženského a kulturního života v ghettu, jak jej ve svých skicách zaznamenali mnozí terezínští umělci. Posléze, po nechvalně proslulé návštěvě Červeného kříže v létě 1944, byl odtransportován z terezínského ghetta do Osvětimi. Zde jeho stopy končí, téměř jistě šel rovnou z vlaku do plynu.[4]

  1. a b Hirsch Bernard: NEZPRACOVÁNO | Databáze dokumentů | Holocaust. www.holocaust.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online. 
  2. Hirsch Bernard: NEZPRACOVÁNO | Databáze dokumentů | Holocaust. www.holocaust.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online. 
  3. Hirsch Bernard: NEZPRACOVÁNO | Databáze dokumentů | Holocaust. www.holocaust.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online. 
  4. a b c Bernard Hirsch | Databáze obětí | Holocaust. www.holocaust.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online.