Benedikt (jezero)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Benedikt
Pohled na rekreační nádrž od západu
Pohled na rekreační nádrž od západu
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresMost
ObecMost
Benedikt
Benedikt
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha4,7 ha
Ostatní
Typrekultivační jezero
Pobřežípísčité
Odtok vodySrpina
SídlaMost, Vtelno
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Benedikt je uměle vytvořené jezero, vodní nádrž. Je rozdělená na dvě části. Nachází se v bezprostřední blízkosti města Most mezi městskými částmi Liščí vrch a Vtelno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě nádrže byl dříve hlubinný důl, ve kterém se v 19. století těžilo hnědé uhlí. Nacházel se jihovýchodně od města Most pod Liščím vrchem. Kolem roku 1959 byla ukončena hlubinná těžba a z důvodů vydobytí všech dostupných zásob byly zlikvidovány těžební věže a přešlo se na povrchovou těžbu, která umožnila úplné vydobytí ložiska hnědého uhlí. Po vytěžení všech zásob byl lom na přelomu 60. až 70. let zaplaven a využíván jako přírodní koupaliště.

Původní jezero Benedikt

Přestavba jezera[editovat | editovat zdroj]

Po několika letech se ale objevil problém s těsněním dna. Následné zjištění ukázalo, že dno je silně propustné a ani těsnící hráze neplnily svou funkci. Voda unikala do okolního podloží a zaplavovala kanalizaci. Jako nejlepší řešení se ukázalo vypuštění nádrže a následná sanace. Po důkladném utěsnění dna a podložních vrstev se nádrž znovu napustila a ukázalo se, že opravné práce jsou natolik kvalitní, že nádrž už nepropouští.

Nová podoba jezera[editovat | editovat zdroj]

Při kompletní rekonstrukci a přestavbě jezera byl zvolen namísto jedné velké nádrže byl zvolen typ dvou menších vodních ploch propojených kanály. Větší plocha slouží ke koupání, menší pro rybaření. V roce 1999 byly hotovy všechny práce na obnově areálu. V okolí je vybudováno sportovní hřiště a inline dráha na brusle, celý areál je oplocen. Areál je hojně využíván pro širokou škálu sportů. Bývalý Motorest Benedikt byl přestavěn na sportovní a relaxační centrum.

Skrytá chodba[editovat | editovat zdroj]

Dle vyprávění starousedlíků z nedaleké vesničky Vtelno, bylo při dřívější povrchové těžbě naraženo na skrytou chodbu, pravděpodobně vykopanou člověkem. Byla zřízena průzkumná výprava a část chodby, jež byla objevena vede až k márnici na hřbitově ve Vtelnu. Druhá část chodby, byla po několik stech metrů zavalena sutinami, přičemž bylo nalezeno několik pozůstatků německých vojáků z 2. světové války. Dle místních spisů a kronik, by měla vést až k hradu Hněvín, ale druhý konec chodby nebyl nikdy objeven. Dnes je začátek chodby ve Vtelnické márnici zasypán a zazděn. Objevená chodba byla zaplavena vodou při rekultivaci dolu Benedikt.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]