Bazilika Panny Marie Vítězné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bazilika Panny Marie Vítězné
Průčelí kostela
Průčelí kostela
Místo
stát Francie Francie
Region Île-de-France
Department Paříž
obec Paříž
zeměpisné souřadnice 48°52′ s. š., 2°20′27″ v. d.
Základní informace
náboženství křesťanství
církev Římskokatolická církev
diecéze Arcidiecéze pařížská
datum posvěcení 1666
status bazilika minor
Architektonický popis
stavební sloh baroko, klasicismus
výstavba 1629-1740
Specifikace
Odkazy
oficiální web http://www.notredamedesvictoires.com/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Bazilika Panny Marie Vítězné (fr. Basilique Notre-Dame-des-Victoires) je katolická bazilika minor ve 2. obvodu v Paříži na náměstí Place des Petits-Pères.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1628 se král Ludvík XIII. rozhodl po vítězné bitvě u La Rochelle rozhodl postavit kostel zasvěcený Panně Marii Vítězné. Plány navrhl architekt Pierre Le Muet (1591-1669). Kostel byl určený pro řád bosých augustiniánů, ale stavební práce se krátce po zahájení zastavily z důvodu nedostatku finančních prostředků. Od roku 1656 byla výstavba obnovena pod vedením architektů Libérala Bruanta a Gabriela Le Duc. Nedostavěný kostel byl vysvěcen v roce 1666. Poslední část včetně portálu dokončil Jean-Sylvain Cartaud v letech 1737-1740.

Během Velké francouzské revoluce byl kostel odsvěcen a stal se sídlem Národní loterie a později za Direktoria Burzy cenných papírů. Ke svým církevním účelům byl navrácen v roce 1802.

V prosinci 1836 farář u Panny Marie Vítězné, otec Desgenettes zasvětil svou farnost Neposkvrněnému srdci Panny Marie. Kostel od té doby hostí sdružení mariánských kněží a Neposkvrněného srdce Panny Marie.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Postupné působení více architektů vysvětluje, proč kostel nemá jednotný styl, ale dochází k prolínání baroka a klasicismu.

Z vybavení kostela je třeba zmínit vitráže v chóru a transeptu, sérii monumentálních obrazů s námětem svatého Augustina a bitvy u La Rochelle francouzského malíře Charlese André van Loo (1705-1765) nebo varhany z 18. století.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Basilique Notre-Dame-des-Victoires na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]