Baletní soubor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Baletní soubor je sevřená skupina vyškolených profesionálních tanečníků, kteří pravidelně hrají již nacvičené balety. Provozuje klasický balet, neoklasický balet a/nebo současný balet v evropské tradici. Má vedoucí a pomocný personál. Jak už to v divadle bývá, lze rozlišit sezónní představení a repertoárové kusy. Autor baletu se nazývá choreograf

Termín „baletní soubor“ se používá také v souvislosti s baletními soubory v operních domech, kde odpovídá mimo jiné za výpravu tance v představeních oper a operet.

Všechny soubory kromě nejmenších rozdělují své tanečníky minimálně do tří skupin. Nejběžnější názvy pro dvě vyšší skupiny v angličtině jsou ředitel a sólisté. Mladší tanečníci tvoří sbor baletu. Některé společnosti (zejména v Severní Americe) mají také stážisty nebo učně, Terminologie se liší společnost od společnosti. Od 19. století a počátku 20. století se nejlepší tanečnice nazývá primabalerína. Největší baletní soubor na světě je Bolšoj balet v Moskvě, který měl v roce 2010 přes 240 tanečníků. Největší soubory v západní Evropě a Severní Americe jich mají kolem stovky.

Baletní soubory v Evropě (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ballettkompanie na německé Wikipedii a Ballet company na anglické Wikipedii.