Baldur's Gate

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Baldur's Gate (rozcestník).
Baldur's Gate
Logo herní série
Logo herní série
Základní informace
Žánr RPG
Vývojáři BioWare
Snowblind Studios
Magic Pockets
Black Isle Studios
High Voltage Software
Beamdog
Vydavatelé Black Isle Studios
Interplay Entertainment
Destination Software
Atari
Platformy Microsoft Windows
PlayStation 2
PlayStation 4
Xbox
Xbox One
GameCube
Game Boy Advance
macOS
Linux
Nintendo Switch
iOS
Android
První vydání Baldur's Gate
21. prosince 1998
Poslední vydání Baldur's Gate: Siege of Dragonspear
31. března 2016
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baldur's Gate je herní série počítačových RPG her, vsazena do prostředí Forgotten Realms světa Dungeons & Dragons.

Série obsahuje následující tituly pro systémy Microsoft Windows a Mac OS vyvinuté herní vývojářskou společností BioWare:

Příběh Baldur's Gate[editovat | editovat zdroj]

Začínáte jako učeň a chráněnec mága Goriona. Vyrůstáte na místě jménem Svítící tvrz, kde žijete spokojený život až do dvaceti let. Právě v tuto dobu se dozvídáte, že s vámi Gorion chce Svítící tvrz opustit. Nevíte proč, ale záhy vám to dojde, když se vás několik lidí pokusí zabít. Před odjezdem se dáte do řeči s Imoen, mladou ženou, která s vámi ve tvrzi vyrůstala. Chce s vámi odejít ale Gorion tomu nechce připustit.

Tak vyrazíte z tvrzi, ale sotva uplyne pár hodin, narazíte na několik ozbrojenců, v čele s podivným mužem (přičemž není jasné, zda je to vůbec člověk). Právě po vás jdou a dokonce slíbí Gorionovi milost, jestli vás vydá dobrovolně. Gorion ale souhlasit nebude a tak ho podivný "muž", jménem Sarevok po magické bitvě nemilosrdně zabije. Vy ale stihnete utéct. Následující ráno (ona bitva se odehrávala v noci) po zoufalých toulkách v divočině narazíte na Imoen, která vás celou dobu sledovala. Poté se společně vydáte hledat Gorionovy přátele. Jak se ukáže, bude to bojový pár: Khalid a Jaheira. S nimi budete cestovat dále.

Později narazíte na hraničáře Minsca. Od svého zranění hlavy je mu věrným přítelem Boo → obyčejný křeček o němž Minsc tvrdí, že je zmenšeninou obrovského vesmírného křečka. Minsca ani Jaheiru a ani Khalida nemusíte do družiny brát.

Na děj Baldur's Gate navazuje děj v Baldur's Gate II: Shadows of Amn a Baldur's Gate II: Throne of Bhaal.

Vývoj a vybavení postavy[editovat | editovat zdroj]

Hráč začíná na začátku s jednou postavou, která zosobňuje jeho samotného a jejíž vlastnosti záleží zcela na výběru hráče. Ještě před startem hry si hráč jako v každém RPG zvolí, jakou chce mít rasu (člověk, elf, půlelf, trpaslík, …), jaké povolání (mág, zloděj, bojovník, hraničář, …), jaké přesvědčení (dobrý, zlý, neutrální) a další vlastnosti, se kterými pak projde celé dobrodružství.

Klíčovou součástí každého RPG je vývoj postav ve hře. Po splnění úkolu nebo vyhraném souboji postava získává zkušenosti; při určitém počtu zkušeností postoupí na vyšší úroveň, tedy zlepší se jí schopnosti (naučí se lépe bojovat s vybranou zbraní, naučí se nová, mocnější kouzla, zloději se naučí lépe nacházet a likvidovat pasti atd.). S postavou, která vznikla v BG1, je možné pokračovat v datadisku BG1 a dále i v BG2 a v datadisku BG2.

Postava používá nejen své schopnosti, ale i další nepostradatelné vybavení jako brnění, zbraň a najdou se i užitečné prsteny, rukavice, boty, opasky, amulety a v knihovnách samozřejmě knihy s příběhy ze světa Forgotten Realms.

NPC postavy[editovat | editovat zdroj]

Při putování světem hráč potkává spousty NPC (non-player character) postav, které mohou být přátelské, nepřátelské nebo neutrální, mocné, méně mocné i úplně obyčejné. Většina postav, jako mírumilovní obyvatelé města, nechce mít s temnými čaroději a hrdinskými paladiny nic společného, ale představitelé náboženských řádů nebo vyslanci zlodějské gildy mají vždycky pro dobrodruhy něco na práci a s některými postavami si popovídáte lépe než ve skutečnosti. Čas od času ale hráč potká tzv. NPC postavu, která náhodou nemá co na práci a projeví zájem přidat se k hráči a pomoci mu s jeho úkoly. Tyto postavy, pokud se k hráči přidají, pak spadají zcela pod jeho kontrolu, tak jako jeho vlastní postava. Nejvíc může skupinka čítat 6 postav, přičemž každá má zcela odlišné schopnosti a chování. Hru lze dohrát i s jednou jedinou postavou, přičemž všechny zkušenosti se místo rozdělení mezi všechny postavy ve skupince přidělí jen jedné postavě, a ta se tak stává velmi mocnou. Hra se šesti postavami je ale zajímavější a hlavně pestřejší, kromě toho lze některé úkoly úspěšně splnit pouze pokud je v družině postava určitého povolání. Jiné úkoly zase souvisí přímo s VP (vlastními postavami) a mohou být splněny pouze pokud je dotyčná osoba v družině. Samozřejmě, postavy lze ze skupinky na čas vyhodit, ony mezitím počkají v hospodě nebo na místě, kde družinu opustily, kde si je lze později vyzvednout.

Kouzla[editovat | editovat zdroj]

Pokud si hráč vybere nebo potká a připojí do skupinky postavu mága, barda, klerika, druida, hraničáře nebo paladina, má k dispozici kouzla. Kouzel je např. v Baldur's Gate II více než 100. Používají se téměř bezvýhradně v boji, ve kterém mají často rozhodující účinek. Počet kouzel a jejich síla závisí na zkušenostech postav, stejně jako síla bojovníka. Většina kouzel je přejatá ze známé stolní hry Advanced Dungeons&Dragons.

Boj[editovat | editovat zdroj]

Boj tvoří asi polovinu celé hry. Probíhá v reálném čase, hru nelze při boji uložit, ale hráč má možnost ji kdykoliv pauznout a rozdat pokyny své družině. Během boje není možné postavám měnit zbroj, ale ostatní vybavení (prsteny, pláště, boty, opasky, zbraně) je možné měnit neomezeně. V prvním Baldur's Gate se hra v inventáři odpauzuje, kvůli čemuž je nutné používat Rychlé předměty, které umožňují mít tři druhy vybavení (pouze okamžitě použitelné a jinam nezařaditelné - lektvary, svitky kouzel, kouzelné hůlky) přístupné i bez použití inventáře a tím pádem i odpauzování.

Reputace[editovat | editovat zdroj]

Reputace je ve světě BG velmi důležitou veličinou. Je to vlastně ukazatel, jak postavu vnímají lidé, který je závislý na předchozích činech postavy. Ideální reputace pro danou postavu je závislá na jejím přesvědčení - čím větší sklon ke zlu, tím nižší je ideální reputace. CP (viz NPC postavy) se mohou rozhodnout odejít ze skupiny, pokud její reputace zásadně neodpovídá jejich přesvědčení. Reputaci snižuje kradení, některá rozhodnutí při úkolech a zabíjení neutrálních NPC.

Grafika[editovat | editovat zdroj]

Hra využívá Infinity engine, jak vypadá, se můžete podívat např. na oficiálních stránkách BG1 nebo BG2.

Remake[editovat | editovat zdroj]

28. listopadu 2012 vydala Atari pro MS Windows Baldur's Gate: Enhanced Edition, remake prvního Baldur's Gate a jeho datadisku. Hra běží na vylepšeném Infinity Enginu, odstraňuje mnoho chyb, obsahuje nové NPC postavy a rovněž nový datadisk - The Black Pits. Na rozdíl od předchozích her byla BG:EE vyvinuta Overhaul Games. 7. prosince 2012 byla vydána i verze pro iOS.

Související články[editovat | editovat zdroj]