Baňatka obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBaňatka obecná
alternativní popis obrázku chybí
Baňatka obecná
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Oddělenímechy (Bryophyta)
TřídaBryopsida
Řádrokytotvaré (Hypnales)
Čeleďbaňatkovité (Brachytheciaceae)
Rodbaňatka (Brachythecium)
Binomické jméno
Brachythecium rutabulum
Johann Hedwig
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baňatka obecná (Brachythecium rutabulum) patřící do čeledi baňatkovitých (Brachytheciaceae), je jeden z nejrozšířenějších mechorostů v České republice. Jedná se o značně variabilní druh se širokou škálou stanovišť.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Baňatka obecná roste v rozsáhlých tmavě zelených až žlutozelených polštářích. Její lodyžky jsou poléhavé, dlouhé do 2 cm, na koncích mohou být vztyčené. Mají nepravidelné keříčkovité větvení. Lístky vyrůstají ve šroubovici, za sucha jsou přiléhavé, ve vlhku šikmě odstávají. Jsou 2 mm až 3 mm dlouhé, široce vejčitého tvaru s pilovitým okrajem. Střední žebro zasahuje přibližně do jedné poloviny lístku. Štět je 20 až 30 mm dlouhý a nese hnědou tobolku, která je vodorovně až převisle postavená. Výtrusů je velké množství a dozrávají v zimě.

Rozšíření a stanoviště[editovat | editovat zdroj]

V Česku se jedná o velmi rozšířený druh. Který můžeme najít v lesích (např. na tlejícím dřevě, skalách, holé půdě), na loukách i střechách domů. Nachází se jak v nížinách tak ve výše položených oblastech a to do 1500 m n. m.

Ve světě ji můžeme najít v jižní části holarktické oblasti, v Austrálii, Oceánii, Střední Americe a v tropické i jižní Africe.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • J. Váňa, J. Kučera, Z. Hradílek, Z. Soldán.: Mechorosty České republiky: on-line klíče, popisy a ilustrace
  • Rabšteinek O., Poruba M., Skuhrovec J.: Lišejníky, mechorosty a kapraďorosty ve fotografii. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1987.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]