Bački Jarak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bački Jarak
Bački Jarak, town centre.jpg
Bački Jarak – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 83 m n. m.
Stát SrbskoSrbsko Srbsko
Bački Jarak
Bački Jarak
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 19,1 km²
Správa
PSČ 21234
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bački Jarak (v srbské cyrilici Бачки Јарак, maďarsky Tiszaistvánfalva[1] ) је obec v jižní části srbské Vojvodiny. Administrativně je součástí Jihobáčského okruhu a nachází se v opštině Temerin. V roce 2011 měl podle sčítání lidu 5687 obyvatel.

Obec se rozkládá v rovinaté krajině Panonské nížiny, nedaleko Nového Sadu, na silnici spojující metropoli Vojvodiny s městem Bečej.

Obec byla poprvé připomínána v roce 1267, ale ve své současné podobě byla založena německými kolonisty v 18. století během procesu kolonizace Dolních Uher po ústupu tureckého vojska. Má pravoúhlou síť ulic, stejně jako obdobná sídla, která se rozvíjela v podobné době. Přistěhovalé obyvatelstvo v 80. letech 18. století bylo především německy mluvící a žilo zde až do druhé světové války. Poté bylo vyhnáno a dosídleno z oblasti dnešní severní Bosny a Hecegoviny (Prijedoru, Bihaće a Banja Luky).[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b STAMENKOVIĆ, Srboljub. Geografska enciklopedija naselja Srbije 4 (S-Š). Beograd: Stručna knjiga, 2000. ISBN 86-82657-21-X. Kapitola Titel, s. 137. (srbština)