Bělohorská (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bělohorská
Pohled na ulici směrem od Malovanky na západ
Pohled na ulici směrem od Malovanky na západ
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
Městská částPraha 6
ČtvrťBřevnov, Střešovice
Poloha
Další údaje
Délka4 480 m
Kód ulice443344
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ulice v městské zástavbě Břevnova, pohled směrem ke Strahovu
Ulice poblíž Břevnovského kláštera
Pohled na ulici poblíž Obory Hvězda, směrem od Vypichu k Bílé Hoře
Ulice v oblasti Malého Břevnova, pohled směrem k Vypichu na východ

Bělohorská je jedna z významných ulic v Praze. Nachází se na Praze 6 a prochází napříč celým katastrálním územím Břevnova a částí Střešovic. Prochází přibližně východozápadním směrem v délce cca 4480 metrů.[1] Tvoří spojnici Malovanky (a nepřímo tak Hradčan) s Bílou Horou.

Trasa ulice[editovat | editovat zdroj]

Začíná na východě křižovatkou s ulicemi Myslbekova a Dlabačov, v místě, kde stávala Strahovská brána, jinak též zvaná Říšská. V této své dolní části až po křižovatku s Patočkovou ulicí má spíše charakter místní obslužné komunikace v husté zástavbě. V křižovatce s Patočkovou ulicí, poblíž Břevnovského kláštera, se k ní připojuje frekventovaný radiální směr silniční dopravy, který dále Bělohorskou pokračuje až k navazující Karlovarské. Ulice končí křižovatkou s ulicí Thurnova, odkud dále plynule pokračuje už jako ulice Karlovarská.

Po celé délce ulice vede tramvajová trať, a to ve zvýšeném tramvajovém pásu v ose komunikace, v dolním úseku rozšířeném ještě o zelený pás se stromořadím. Trať z Malovanky na Vypich byla zprovozněna 1. srpna 1928, prodloužení na Bílou Horu 17. října 1937.

Jednou ze zajímavých staveb v blízkosti ulice je i původní zájezdní hostinec U kaštanu, kde byla roku 1878 založena Českoslovanská sociálně demokratická strana.

Historie a názvy[editovat | editovat zdroj]

Pojmenování se váže k místu jejího směru, Bílé Hoře, a souvisí s opukovými lomy, které zde bývaly a svítily do dálky. Svůj název nese ulice od roku 1906, do té doby se jednalo se o silnici vedoucí směrem na Karlovy Vary a Cheb, nesoucí název Karlovarská. V období let 1940-1945 byla ulice nazývána Říšská silnice, jelikož spojovala Prahu se Třetí říší na západě.

Významné budovy a místa[editovat | editovat zdroj]

Ve směru od Malovanky k Bílé Hoře:

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LAŠŤOVKA, Marek, LEDVINKA, Václav a kol., Pražský uličník, encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, 1. díl (A-N), Libri, Praha 1998
  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola Bělohorská, s. 33–41. 
  • STEHLÍK, František. Stehlíkův historický a orientační průvodce ulicemi hlavního města Prahy. Praha: Stehlík, 1929. Dostupné online. – heslo Bělohorská silnice, s. 28–29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]