Strahovská brána

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o původní bráně v dnešní Nerudově ulici. O branách po rozšíření Malé Strany Hladovou zdí a Mariánskými hradbami pojednává článek Strahovská brána (Pohořelec).
Strahovská brána
Strahovská brána: pozůstatek zdiva ve sklepě domu Nerudova 19
Poloha
Adresa Malá Strana, ČeskoČesko Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strahovská brána také Černá či Hansturkovská je pražská zaniklá stavba. Byla součástí opevnění Prahy z doby Přemysla Otakara II. z 13. století, jehož část vedla podél dnešní Nerudovy ulice. Uprostřed této části opevnění stála tato brána do roku 1711, která uzavírala prostor Malé Strany proti Hradčanům a Strahovu. Touto branou roku 1611 pronikli pasovští žoldnéři, kteří následně vyplenili a vypálili Malou Stranu. Tudy také vtrhla do Prahy roku 1620 vojska Ferdinanda II. po vítězné bitvě na Bílé hoře a 1648 Švédové, aby se zmocnili Hradčan a Malé Strany.

Zchátralá brána byla zbořena roku 1711 v souvislosti se stavbou theatinského kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci, na jehož stavbu bylo také její zdivo částečně použito.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VLČEK, Pavel, a kol. Umělecké památky Prahy. Malá Strana. Praha: Academia, 1999. 686 s. ISBN 80-200-0771-7. S. 82-85.