Přeskočit na obsah

Bön

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Yungdrung, symbol bönu
Bönský chrám v Sečuánu v ČLR
Lopön Tenzin Namdak, duchovní v bönském chrámu v Nepálu

Bön, někdy též bönismus, je označení pro původně předbuddhistické animistické náboženství Tibetu. Pro tuto starověkou duchovní tradici byly typické animistické a šamanistické prvky, které se vyznačovaly kultem démonů, magií a oběťmi. Bön byl v Tibetu dominantním náboženstvím až do legendárního příchodu Padmasambhavy v 8. století, který zde podle tradice zavedl buddhismus. I přesto, že je dnes v Tibetu dominantním náboženstvím buddhismus, bön si stále udržuje určitý vliv, i když je částečně asimilován do lámaismu. Dosud se udržuje mezi nomádským obyvatelstvem severního a východního Tibetu.

Bön se zabývá mj. kraniologickým zkoumáním lebek, zjednodušeně je hodnotí jako „dobré“ a „špatné“.[1] Lebky se používaly také jako poháry.[2]

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

V Praze již několik let žije geše[3] Nyima Woser Choekhortshang (Nima Hojer Lama), který na tibetanistickém oddělení Ústavu asijských studií FF UK vyučuje tibetskou konverzaci (2022).[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HANKER, Martin. Ritual use of skull in Tibet. 2018. Diplomová práce. Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav jižní a centrální Asie. Vedoucí práce Berounský, Daniel. S. 78. (anglicky) Dostupné online.
  2. HANKER, Martin. Ritual use of skull in Tibet. 2018. Diplomová práce. Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav jižní a centrální Asie. Vedoucí práce Berounský, Daniel. S. 224–227 aj. (anglicky skull cup) Dostupné online.
  3. https://boninfo.org/persona/333777, 22. března 2022.
  4. https://uas.ff.cuni.cz/ustav/profily-akademiku/tibetanistika/nyima-woser-choekhortshang/, 24. března 2022.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bon na anglické Wikipedii.