Bílence (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bílence
Zadní strana zámku
Zadní strana zámku
Účel stavby

správní sídlo

Základní informace
Sloh barokní, klasicistní
Výstavba poslední třetina 18. století
Stavebník Auerspergové
Poloha
Adresa čp. 1, Bílence, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Bílence se nachází v jihozápadní části stejnojmenné obce v okrese Chomutov. Stojí na okraji zemědělského dvora na pravém břehu Chomutovky v nadmořské výšce asi 260 m. Je využíván k hospodářským účelům a veřejnosti není přístupný.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předchůdcem zámku byla gotická tvrz, která zanikla nejpozději na začátku 17. století. V jeho druhé polovině vznikl u zbytků tvrze hospodářský dvůr. V poslední třetině 18. století Auerspergové připojili vesnici i s dvorem k červenohrádeckému panství a nechali na místě původní tvrze postavit barokní zámek, který sloužil jako sídlo správy dvora.[1]

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Socha svatého Jana Nepomuckého

Barokní zámek s klasicistními prvky zaujal severní nároží hospodářského dvora, při jehož výstavbě byl zavezen příkop starší tvrze. Je to obdélná přízemní stavba se sedlovou střechou. Z nádvorního průčelí mírně vystupuje rizalit zdobený štítem s balustrádou s plastikami váz a římských císařů. Balustrádu podpírají čtyři pilastry. Ve středu rizalitu se nachází hlavní vstup do zámku a po jeho stranách jsou oválná okna. Vstupní hala zámku je oválná. Park za budovou zanikl.[1]

Z hospodářského dvora se dochovala mimo jiné brána s pozdně gotickou brankou[2] a na okraji areálu stojí socha svatého Jana Nepomuckého.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ANDĚL, Rudolf, a kol. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Severní Čechy. Svazek III. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1984. 664 s. Kapitola Bílence – zámek, s. 40. 
  2. BINTEROVÁ, Zdena, a kol. Obce chomutovského okresu. Chomutov: Okresní muzeum v Chomutově, 2002. 302 s. ISBN 80-7277-173-6. Kapitola Bílence, s. 14. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]