Békés (město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Békés
Letecký pohled na Békés
Letecký pohled na Békés
Békés – znak
znak
Békés – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo+1
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
ŽupaBékés
OkresBékés
Administrativní děleníBánhida, Belváros, Borosgyán, Dánfok, Hatház, Ibrány, Malomvég, Szécsénykert, Újváros
Békés
Békés
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha127,23 km²
Počet obyvatel18 503 (2018)
Hustota zalidnění145,4 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
StarostaIzsó Gábor Lajos
Vznik1220
Oficiální webwww.bekesvaros.hu
PSČ5630
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Békés je město v jihovýchodním Maďarsku, nacházející se ve stejnojmenné župě, asi 6 km severovýchodně od jejího správního města Békéscsaby. Je správním střediskem stejnojmenného okresu. V roce 2018 zde žilo 18 503 obyvatel.

Městem protéká řeka Kettős-Körös a potok Élövíz-csatorna.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast dnešního města byla osídlena již v dávnověku. Po příchodu Maďarů do vlasti zde žil klan Csoltů. Název původně neslo opevnění, okolo něhož vzniklo středověké sídlo. To se postupně rozvíjelo až do roku 1403, kdy město získal rod Maróthů. Tehdy poklesl význam Békése a ten ztratil i status sídla své župy. V roce 1566 město vyplenili Turci, kteří postupovali do střední Evropy. V roce 1695 odsud byli Turci vyhnáni. Další pohromou pro lokalitu byla nicméně Rákócziho vzpoura na počátku 18. století, během níž byla opět opuštěna. Znovu bylo osidlováno až po roce 1720.

V roce 1834 došlo ke sporu mezi místním soudcem Mihály Csávásem a kněžím reformované církve Andrásem Elekesem. Spor málem přerostl v násilnosti. V roce 1845 volba místního soudce vedla k nepokojům.

Roku 1848 bylo ustanoveno zastupitelstvo obce. O deset let později sem byla ze Szolnoku zavedena železniční trať, která pokračovala dále do Lőkösházy a na území dnešního Rumunska. Stejně jako řada dalších sídel ztratil Békés v roce 1872 správní reformou statut města. I přes významné změny nicméně v 19. století obyvatelstvo živilo především zemědělství.

Roku 1883 sem byla zavedena druhá železniční trať a v roce 1902 potom lokálka. Nedostatek průmyslového rozvoje nicméně znamenal, že město ve srovnání s dalšími, např. Békéscsabou zaostávalo. Na počátku 20. století zde bylo postaveno gymnázium a roku 1904 otevřena nová budova radnice. Po první světové válce byl součástí Maďarské republiky rad a poté okupován rumunským vojskem.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Při sčítání lidu v roce 2011 se 90,7 % obyvatel přihlásilo k maďarské národnosti, 7 % k romské, dále se 0,4 % identifikovalo jako Němci, 0,3 % jako Rumuni a 0,4 % jako slováci (9,3 % se nepřihlásilo.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]