Přeskočit na obsah

August Förster

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
AUGUST FÖRSTER GmbH
Základní údaje
Právní formaGmbH (s.r.o.)
Datum založení1. dubna 1859
ZakladatelAugust Förster
SídloLöbau, NěmeckoNěmecko Německo
Adresa sídlaJahnstrasse 8, 02708 Löbau
Charakteristika firmy
Oblast činnostilehký průmysl
Produktyhudební nástroje
Zaměstnanci40
MajitelAnnekatrin Förster
Identifikátory
Oficiální webwww.august-foerster.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.

August Förster GmbH (celý název August Förster GmbH Kunsthandwerklicher Flügel- und Pianobau) je německá firma na výrobu klavírů se sídlem v saském městě Löbau.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pianino od firmy August Förster, Král. dvorního výrobce klavírů a pianin
Čtvrttónový klavír v expozici Českého muzea hudby v Praze

Firma byla založena saským klavírářem a truhlářem Friedrichem Augustem Försterem (1829–1897) 1. dubna 1859 v Löbau. Po jeho smrti převzal vedení firmy jeho syn Cäsar Förster. Ten roku 1900 založil pobočku v severočeském Jiříkově (Georgswalde), která fungovala až do konce druhé světové války a roku 1945 byla čsl. vládou zabavena a zestátněna. V době socialismu ve zdejší továrně pokračovala výroba, kdy zde pod označením August Förster vyráběl nástroje český výrobce klavírů Petrof. Továrna v Löbau naproti tomu v době NDR roku 1972 převedena na VEB Flügel- und Pianobau Löbau. Od roku 1991 je podnik opět v rukou rodiny Försterových. Od roku 2008 ji řídí Annekatrin Förster.

Nástroje[editovat | editovat zdroj]

Výroba je ruční a 40 pracovníků firmy ročně vyrobí přibližně 260 nástrojů. Portfolio zahrnuje (stav z roku 2016) výrobu pianin ve třech výškách 116 cm, 125 cm a 134 cm a křídel ve čtyřech délkách 170 cm, 190 cm, 215 cm a 275 cm. Försterovy ozvučné skříně jsou dnes vyráběny ze dřeva smrku ztepilého (Picea abies), dováženého z Val di Fiemme jižním Tyrolsku (dnešní Itálie), z téhož zdroje, odkud dřevo pro své nástroje používal houslař Antonio Stradivari.

Zvláštní konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Z historického hlediska jsou zajímavé nástroje z 20. a 30. let 20. století, kdy byl sestrojen např. elektrochord, několik vývojových stupňů čtvrttónových koncertních křídel a jeden čtvrttónový klavír, či šestinotónové harmonium, která se nacházejí ve sbírkách klávesových nástrojů Českého muzea hudbyPraze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku August Förster (Unternehmen) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]