Arthur Janov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Arthur Janov
Narození 21. srpna 1924
Los Angeles
Úmrtí 1. října 2017 (ve věku 93 let)
Malibu
Příčina úmrtí cévní mozková příhoda
Alma mater Kalifornská univerzita v Los Angeles
Claremont Graduate University
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Arthur Janov (21. srpna 19241. října 2017 Malibu, Kalifornie) byl americký psycholog , psychoterapeut a tvůrce metody Primární terapie. "Primární terapie" psychických problémů spočívá v návratu k pocitům bolesti potlačeným v dětství. Janov řídil psychoterapeutický institut "Primal Center" v Santa Monice v Kalifornii. Byl autorem mnoha knih, z nichž nejznámější je Prvotní výkřik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Arthur Janov se narodil v Los Angeles v roce 1924. Bakalářský titul B.A. a titul Master of Social Work (M.S.W) získal Janov v oboru psychiatrie a sociální práce na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Vědecký titul Ph.D. v oboru psychologie obhájil na Claremont Graduate University v roce 1960.

Janov se původně věnoval tradiční psychoterapii v rodné Kalifornii. Byl na stáži v "Hacker Psychiatric Clinic" v Beverly Hills, pracoval na psychiatrii v nemocnici pro veterány a od roku 1952 měl svoji soukromou praxi. Byl rovněž zaměstnancem dětského psychiatrického oddělení nemocnice v Los Angeles, kde se podílel na rozvoji psychosomatického oddělení.

Janov psal, že se jeho profesionální život změnil v jediném dni v roce 1967 s objevem toho, čemu říká "Primární bolest". Při terapii Janov slyšel to, co popisuje jako "děsivý křik vyvěrající z hlubin mladého muže, ležícího na podlaze". Studiem těchto projevů došel až formulování "primární terapie" , ve kterém svým klientům doporučuje, aby znovu zažili a vyjádřili své potlačované pocity z dětství. Mezi Janovovy pacienty patřili John Lennon a Yoko Ono.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Česky
Ostatní jazyky

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arthur Janov na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]