Arthur Janov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arthur Janov
Narození21. srpna 1924
Los Angeles
Úmrtí1. října 2017 (ve věku 93 let)
Malibu
Příčina úmrtícévní mozková příhoda
Alma materKalifornská univerzita v Los Angeles
Claremont Graduate University
Povolánípsycholog a psychoterapeut
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Arthur Janov (21. srpna 19241. října 2017 Malibu, Kalifornie) byl americký psycholog , psychoterapeut a tvůrce metody Primární terapie. "Primární terapie" psychických problémů spočívá v návratu k pocitům bolesti potlačeným v dětství. Janov řídil psychoterapeutický institut "Primal Center" v Santa Monice v Kalifornii. Byl autorem mnoha knih, z nichž nejznámější je Prvotní výkřik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Arthur Janov se narodil v Los Angeles v roce 1924. Bakalářský titul B.A. a titul Master of Social Work (M.S.W) získal Janov v oboru psychiatrie a sociální práce na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Vědecký titul Ph.D. v oboru psychologie obhájil na Claremont Graduate University v roce 1960.

Janov se původně věnoval tradiční psychoterapii v rodné Kalifornii. Byl na stáži v "Hacker Psychiatric Clinic" v Beverly Hills, pracoval na psychiatrii v nemocnici pro veterány a od roku 1952 měl svoji soukromou praxi. Byl rovněž zaměstnancem dětského psychiatrického oddělení nemocnice v Los Angeles, kde se podílel na rozvoji psychosomatického oddělení.

Janov psal, že se jeho profesionální život změnil v jediném dni v roce 1967 s objevem toho, čemu říká "Primární bolest". Při terapii Janov slyšel to, co popisuje jako "děsivý křik vyvěrající z hlubin mladého muže, ležícího na podlaze". Studiem těchto projevů došel až formulování "primární terapie" , ve kterém svým klientům doporučuje, aby znovu zažili a vyjádřili své potlačované pocity z dětství. Mezi Janovovy pacienty patřili John Lennon a Yoko Ono.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Česky
Ostatní jazyky

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arthur Janov na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]