Arc'teryx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arc'teryx
obchod Arc'teryx, Mercer Street, Londýn
obchod Arc'teryx, Mercer Street, Londýn
Základní údaje
Datum založení1989
Adresa sídlaNorth Vancouver, Kanada
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Produktysvrchní oděv a horolezecké vybavení
Mateřská společnostAmer Sports
MajitelANTA Sports
Identifikátory
Oficiální webwww.arcteryx.com/us/en/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arc 'teryx je kanadská společnost vyrábějící outdoorové oblečení a sportovní vybavení, která byla založena v North Vancouveru v Britské Kolumbii, v roce 1989. Název a logo Arc'teryx pochází od Archaeopteryxe, nejstaršího známého ptáka. Logo je odvozeno od "Berlínského exempláře" tohoto ptáka, což je nejvíce kompletní kostra tohoto druhu, která byla zatím nalezena.

Historie společnosti[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 společnost přestěhovala z kapacitních důvodů své výrobní prostory do města Burnaby. Roku 2005 se však firma Arc'teryx přestěhovala zpátky přes Burrard Inlet na North Vancouver. Produkty firmy jsou obvykle spojeny s horolezectvím, lyžováním, snowboardingem, turistikou a pěší turistikou a souvisejícími činnostmi.

Původně byla společnost nazvána Rock Solid a byla založena Davem Lanem. Jeremy Guard změnil název společnosti na "Arc'teryx" v roce 1992, název měl odrážet vizi společnosti vytvářet rušivé "evoluční" inovace v outdoorovém průmyslu. Pomocí technologie tepelného laminátu (thermolamination) byl připraven a vyroben sedací úvazek, který se stal velmi populárním produktem společnosti. V roce 1993, po sérii přemisťování podniků a zaměstnanců, uvedla firma na trh batoh Bora vyrobený pomocí stejné technologie. Roku 1996, po získání licence od W. L. Gore & Associates pro použití Gore-Tex tkaniny, přizpůsobila společnost své nové řady venkovního technického oblečení. Mezi nejprodávanější položky patří bundy Theta AR a Gama MX. V průběhu let získaly produkty Arc 'teryx řadu ocenění od časopisů Backpacker, Outside, Climbing, Men's Journal a Powder.[1]

Řada Arc'teryx LEAF se skládá ze zařízení zaměřeného na vojenství a vymáhání práva. Některé položky této produktové řady jsou protějšky civilních modelů firmy, ostatní položky, jako jsou Arc'teryx Tango a Charlie, jsou vyrobeny v maskovacím provedení a konstruovány tak, aby splňovaly vojenské specifikace, včetně mnoha typů upevnění poutek a tkaniny vyrobených rovněž v neutrálním nebo maskovacím zbarvení. Kvůli nespokojenosti s vybavením MOLLE, vybrala Námořní pěchota Spojených států design batohu Tango jako novou předlohu pro své batohy  ILBE.

Guard byl prezidentem a ředitelem společnosti od roku 1991 až do roku 2001. V lednu 2001 byla společnost Arc'teryx koupena společností Salomon Group, která samotná je vlastněna firmou Adidas. V květnu 2005 koupila společnost Amer Sports Salomon Group od značky Adidas.[1][2] Sídlo společnosti Arc'teryx se stále nachází v North Vancouveru, i když úvazky, batohy a mnoho dalších laminovaných produktů je vyráběno ve vlastní továrně v New Westminsteru. Výrobu oblečení společnost Arc'teryx přesunula do závodů v Číně, na Filipínách, ve Vietnamu, v Bangladéši, El Salvadoru a v Laosu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arc'teryx na anglické Wikipedii.

  1. a b Nowakowski, Natasha, "Arc'teryx a perfect fit for adidas' Salomon business", The Portland Business Journal, November 8, 2002.
  2. Crane, Leah, "Salomon Sold to Amer Sports" Archivováno 10. 3. 2007 na Wayback Machine., Transworld Business Magazine, August 9, 2005

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]