Přeskočit na obsah

North Vancouver (město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
North Vancouver
Pohled na město North Vancouver z oblasti Upper Lonsdale
Pohled na město North Vancouver z oblasti Upper Lonsdale
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška80 m n. m.
Časové pásmoPacific Time Zone
StátKanadaKanada Kanada
ProvincieBritská Kolumbie
Regionální okresMetro Vancouver
North Vancouver na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha11,95 km²
Počet obyvatel49 248 (2006[1])
Hustota zalidnění3 707,36 obyv./km²
Správa
StarostaDarrell Mussatto
Vznik1907
Oficiální webwww.cnv.org
Telefonní předvolba604, 778
PSČV7G, V7H, V7J, V7K, V7L, V7M, V7N, V7P, V7R
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

North Vancouver je město nacházející se v kanadské provincii Britská Kolumbie přímo proti městu Vancouver, na severní straně fjordu Burrard. North Vancouver je nejmenší a nejvíce zastavěné město na severu fjordu. I když má vlastní průmysl, včetně lodní dopravy, chemického průmyslu a filmové produkce, město mnozí považují za předměstí Vancouveru.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Město North Vancouver od Vancouveru na jihu odděluje fjord Burrard. Z tří dalších stran ho obtáčí okres North Vancouver. Město je relativně hodně zalidněné s několika výškovými obytnými budovami v oblastech Central Lonsdale a Lower Lonsdale. Spolu s okresy North Vancouver a West Vancouver se město obvykle označuje jako North Shore.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Lonsdale Avenue, na pozadí je hora Grouse Mountain

North Vancouver je nejstarší osídlení na břehu fjordu, starší jako Vancouver a druhé nejstarší v oblasti, jen New Westminster na řece Fraser je starší. Po objevu řeky Fraser Evropany nastalo v panenských lesích velké kácení Douglasky tisolisté v blízkosti bývalého města Moodyville. V roce 1860 vznikla v Moodyville pila, poháněná vodním proudem a následně okolo ní vyrostly obytné domky, škola a pošta. Zanedlouho poté založili osadníci město North Vancouver, který v té době zahrnoval celé pobřeží North Shore, od Deep Cove po Dundarave. Město postihl v 90. letech 19. století a v roce 1907 finanční krach, jenž mladé město přivedl až k bankrotu. Nastalo oddělení části oblasti a založení okresů West Vancouver a North Vancouver, přičemž městu North Vancouver zůstal jen zlomek z jeho bývalé oblasti.

Bankrot města mimo jiné zapříčinily vysoké náklady na úpravu horského terénu a fakt, že pobřežní pás mezi oceánem a horským svahem pokrývala z větší části bažina. Velké vzdálenosti, mohutné a dravé řeky brzdily rozvoj a růst města. Mosty stavěné přes řeky během několika let strhly zimní záplavy. Město společně s okresem North Vancouver v roce 1912 postavili cestu Keith Road, jež vedla z okresu West Vancouver do Deep Cove.

Postavením ulice Lonsdale Avenue město získalo silný impulz. Ulice se stala populární oblastí a svůj terminál zde postavila společnost North Vancouver Ferries provozující trajekty do Vancouveru. Zaměstnanci dojíždějící do Vancouveru trajekty využívali k tomu, aby se dostali do práce. Postavení tramvajové tratě a zájem o skupování pozemků ve městě urychlili jeho rozvoj. V oblasti Lower Lonsdale byly v té době postaveny domy, ulice a celé městské bloky. Loděnice Wallace Shipyards a železnice Pacific Great Eastern Railway poskytly městu základ pro jeho průmysl, přestože pozdější stavba mostu Second Narrows Bridge zpomalila jeho růst.

V meziválečném období pokračovala výstavba nových pil a malých farem v oblasti. Nedaleké pohoří North Shore se stalo vyhledávanou turistickou atrakcí. Na jeho svazích vyrostly nové sjezdovky a v Grouse Mountain a Mount Seymour lyžařská střediska. Voda z hor stéká do řek Capilano, MacKay, Mosquito, Lynn a Seymour.

Velká hospodářská krize opět způsobila bankrot města, zatím co druhá světová válka znamenala pro město velkou vzpruhu a rozběhnutí stavby lodí. Snaha o zajištění ubytování pro zaměstnance loděnice vedla k nárůstu výstavby pokračující i v poválečném období. Mezitím se North Vancouver stal oblíbenou obytnou zónou.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Most Lions Gate Bridge

Město North Vancouver spojuje s Vancouverem trajekt SeaBus a dva mosty – most Lions Gate Bridge a most Ironworkers Memorial Second Narrows Crossing. Hlavní ulicí ve městě je Lonsdale Avenue. Začíná u Lonsdale Quay a směřuje na sever ke 29th Street, kde dál pokračuje do okresu North Vancouver a končí u cesty Rockland Road. Dálnice Highway 1, součást transkontinentální dálnice Trans-Canada Highway, protíná severní část města. V městském obvodu se na ní jezdí bez poplatku.

Ve městě existují tři dálniční nájezdy:

  • Lynn Valley Road (Exit 19)
  • Lonsdale Avenue (Exit 18)
  • Westview Drive (Exit 17)
Most Ironworkers Memorial Second Narrows Crossing

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Rok Populace
1996 43 268
1997 43 725
1998 44 550
1999 44 938
2000 45 489
2001 46 236
Rok Populace
2002 46 977
2003 46 496
2004 46 831
2005 48 037
2006 49 248

Partnerské město[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku North Vancouver (mesto) na slovenské Wikipedii.

  1. www.bcstats.gov.bc.ca [online]. [cit. 2007-08-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]