Arabská guma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Akácie senegalská, zdroj přírodní arabské gumy

Arabská guma je pryskyřice (klej) získávaná z mízy některých druhů akácií (akácie senegalská Acacia senegal a akácie arabská Acacia seyal), které rostou v Severní Africe, jejím hlavním producentem je Súdán. Velkého významu má i v současném potravinářství a lékařství. Jde o dobře stravitelnou směs sacharidů a glykoproteinů, která se používá v potravinářství jako stabilizátor (E 414).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Používá se především v potravinářství, kde je používána jako stabilizátor do nápojů. Dále se využívá v lékařství, jako lepidlo na poštovních známkách a papírcích k balení tabáku či marihuany, součást klovatiny nebo fixativu v malířství. Na počátku 20. století se používala v piktorialismu ve fotografických ušlechtilých tiscích. Používá se dodnes v polygrafickém průmyslu k pogumování tiskových desek.

Pryskyřice se získává sběrem z různých druhů akácie, zejména z akácie senegalské a akácie arabské. V kultuře vykuřovadel slouží zejména jako významné pojidlo tekutých látek, zejména éterických olejů. Drcená se používá jako součást bylinných vykuřovadel, protože snadno přebírá vonné vlastnosti jiných látek. Arabská guma nemá vlastní výraznou vůni.

Vedlejší účinky v potravinách[editovat | editovat zdroj]

Při použití jako přídatná látka v potravinách může způsobovat alergii.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ferpotravina.cz, E414 - Arabská guma

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]