Polygrafie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Polygrafie je výrobní obor, který zpracovává a tiskem rozmnožuje textové a obrazové předlohy. Zahrnuje tyto základní výrobní fáze: předtiskovou přípravu (pre press) , tisk (press) a dokončovací zpracování (post press).

Předtisková příprava (Pre press)[editovat | editovat zdroj]

V předtiskové přípravě vzniká předloha pro tisk. Předlohu vytváří grafik z připravených podkladů, které mu zákazník dodá. Podklady zpracovává nejčastěji v programech od společnostech zabývajících se grafikou (Adobe, Corel, Zoner...).

Příprava souborů pro tisk zahrnuje[1]:

  1. volba typu tiskárny (inkoustová, postscriptová, off-setová) a volba vhodného výstupního formátu (často je požadován soubor v PDF)
  2. ověření rozlišení snímku (pro většinu snímků je dostačující 300 DPI, což zajišťuje pro lidské oko ve vzdálenosti 20 cm dojem plynulého obrazu[2])
  3. provedení zoom testu (kontrola barevnosti a ostrosti snímku po přiblížení)
  4. povolení tisku pro spád (v případě odeslání na profesionální tisk)
  5. převedení souboru do barevného prostoru CMYK
  6. sloučení vrstev v obrazovém souboru
  7. provedení kontrolního náhledu

S předloženými podklady pracuje dále tiskárna, která zajišťuje tzv. archovou montáž, což představuje rozmístění stránek na tiskový arch. Výstupním výrobkem z této fáze jsou tiskové desky (tiskové formy).[3]

Tisk (Press)[editovat | editovat zdroj]

Oblast ve které se přenáší obrazová předloha na předem určený materiál pomocí tisku. Rozlišovat můžeme archový a kotoučový tisk, kdy se buď tiskne na jednotlivé archy papíru či na pás papíru, který je odvíjen z kotouče. Běžně se setkáváme především s archovým tiskem. Kotoučový tisk se pak používá např. při tisku novin a časopisů.[3]

Oblast tisku můžeme dělit na základní kategorie:

Konvenční techniky

Digitální tisk

Konvenční (klasické) tiskové techniky jsou specifická základními čtyřmi činiteli tisku, kterými jsou: tisková forma, tisková barva, tlak a potiskovaný materiál. Na rozdíl od konvenčních technik digitální tisk má jenom dva činitele tisku a to: tiskovou barvu, potiskovaný materiál.

Dokončovací zpracování (Post press)[editovat | editovat zdroj]

Než je konečný výrobek předán zákazníkovi, musí vytištěné archy projít knihárnou. V knihárně se provádí tyto úkony: řezání, skládání, vysekávání, šití, lepení atd.

Polygrafické materiály[editovat | editovat zdroj]

V polygrafické výrobě se můžeme setkat s celou řadou materiálů, jejichž kvalita ovlivňuje výslednou kvalitu polygrafického produktu. Mezi ty nejdůležitější patří lepidla, papír, tiskové barvy a laky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FAULKNER, Andrew. Adobe Photoshop CC : oficiální výukový kurz. 1. vydání. vyd. Brno: [s.n.] 383 stran s. Dostupné online. ISBN 978-80-251-4741-2, ISBN 80-251-4741-X. OCLC 960190962 
  2. Předtisková příprava od A do Z | PREMO. www.premocz.eu [online]. [cit. 2022-04-21]. Dostupné online. 
  3. a b DVOŘÁKOVÁ, Zdenka. DTP a předtisková příprava : kompletní průvodce od grafického návrhu po profesionální tisk. Vyd. 1. vyd. Brno: Computer Press 288 s. s. Dostupné online. ISBN 978-80-251-1881-8, ISBN 80-251-1881-9. OCLC 244816150 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]