Polygrafie
Polygrafie je výrobní obor, který zpracovává a tiskem rozmnožuje textové a obrazové předlohy. Zahrnuje tyto základní výrobní fáze: předtiskovou přípravu (pre press) , tisk (press) a dokončovací zpracování (post press).
Předtisková příprava (Pre press)[editovat | editovat zdroj]
V předtiskové přípravě vzniká předloha pro tisk. Předlohu vytváří grafik z připravených podkladů, které mu zákazník dodá. Podklady zpracovává nejčastěji v programech od společnostech zabývajících se grafikou (Adobe, Corel, Zoner...)
Výstupním výrobkem z této fáze jsou tiskové desky.
Tisk (Press)[editovat | editovat zdroj]
Oblast ve které se přenáší obrazová předloha na předem určený materiál pomocí tisku.
Oblast tisku můžeme dělit na základní kategorie:
Konvenční techniky
- ofsetový tisk
- sítotisk
- flexotisk
- hlubotisk
- knihtisk (v průmyslu se už nepoužívá)
Konvenční (klasické) tiskové techniky jsou specifická základními čtyřmi činiteli tisku, kterými jsou: tisková forma, tisková barva, tlak a potiskovaný materiál. Na rozdíl od konvenčních technik digitální tisk má jenom dva činitele tisku a to: tiskovou barvu, potiskovaný materiál.
Dokončovací zpracování (Post press)[editovat | editovat zdroj]
Než je konečný výrobek předán zákazníkovi, musí vytištěné archy projít knihárnou. V knihárně se provádí tyto úkony: řezání, skládání, vysekávání, šití, lepení atd.
Polygrafické materiály[editovat | editovat zdroj]
V polygrafické výrobě se můžeme setkat s celou řadou materiálů, jejichž kvalita ovlivňuje výslednou kvalitu polygrafického produktu. Mezi ty nejdůležitější patří lepidla, papír, tiskové barvy a laky.