Digitální tisk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velkoformátový digitální tisk

Digitálním tiskem se rozumí tiskové způsoby, které umožňují bez dalšího mezikroku vytvořit tiskoviny již od jednoho kusu přímo z počítače. Digitální tisk v současné době nahrazuje tisk ofsetový pro publikace v malých nákladech, hranice pro efektivitu se neustále zvyšuje[zdroj?!], v současné době[kdy?] je mezi 1 a 3 tisíci pro černobílý tisk a 200–800 ks pro tisk barevný.

Digitální tisk je ve většině případů prováděn na bázi laserového tisku suchými tonery, které vyrábějí téměř všichni velcí výrobci domácích a kancelářských zařízení, Hewlett-Packard je průkopníkem ve výrobě inkoustových strojů, které na rozdíl od domácích tiskáren obraz vytvářejí plošně — hlava s tryskami se nepohybuje nad papírem, ale je statická.

Digitální tisk se nejvíce uplatňuje při tisku knih, protože knihy vytištěné na digitálních strojích se na rozdíl od ofsetu již nemusejí seskládat a tím se snižují náklady na tisk a zvyšuje rychlost výroby. Digitálně zhotovenou knihu lze připravit během jediného dne oproti týdnu při tisku klasickým tiskem.

Nejčastějším problémem digitisku bývá jeho kvalita při tisku ploch, kdy zařízení nejsou schopna vytvořit konstantní plochy s vyšším pokrytím, typicky nad 50 %. Naopak za kvalitnější se považuje výstup běžný černobílý, který má větší kontrast oproti ofsetovému tisku.

Digitální tisk je považován za méně náročný na předtiskovou přípravu než tisk ofsetový. To je způsobeno jeho větší pružností a celkovou progresívností segmentu digitálního tisku a také tím, že je snazší provádět kontrolní výtisky. Na druhou stranu to vede často k lehkomyslnému spoléhání se na schopnosti RIPů a jejich obsluhy a k neuspokojivým výsledkům. Často k tomu dochází vynecháním spadávek při požadavku na tisk až k okraji papíru, vytvářením nekorektních PDF z kancelářských aplikací (častý je problém s nekvalitní průhledností objektů nebo vynecháním pozadí) a dále k používání RGB barev nacházejících se mimo gamut tiskového procesu (syté a zářivé barvy jako reflexní modrá, zelená a oranžová).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]