Aplikovaná tělesná výchova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Aplikovaná tělesná výchova (ATV) je tělesná výchova pro osoby se zdravotním postižením či jinými speciálními vzdělávacími potřebami. ATV je tedy tělesnou výchovou na školách speciálních (pro žáky s mentálním, sluchovým, zrakovým či tělesným postižením i pro žáky s kombinovanými vadami) nebo školách běžných (individuální či skupinová integrace žáků se speciálními vzdělávacími potřebami).

Název je českým ekvivalentem anglického termínu Adapted Physical Education (APE).

Studijní obor[editovat | editovat zdroj]

Na vzdělávání odborníků v oblasti tělesné kultury osob se speciálními potřebami v segregovaném i integrovaném prostředí se zaměřuje stejnojmenný obor. Svou strukturou i obsahem se věnuje především oblasti školní tělesné výchovy. Studijní obor aplikovaná tělesná výchova je součástí specializace vědního oboru kinantropologie, který je v České republice známý jako aplikované pohybové aktivity (APA).

ATV představuje studijní obor . V České republice je možné studovat tento obor na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze (pod názvem "Tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami") a na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci v rámci studijního programu Tělesná výchova a sport.[1] Zde je výše uvedené jednooborové studium systémově rozděleno do čtyř modulů (Aplikovaná tělesná výchova, speciální pedagogika, tělesná výchova a sport) v bakalářské i magisterské studijní etapě. Každý z těchto modulů je zakončen státní závěrečnou zkouškou, která je doplněna obhajobou závěrečné práce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Katedra aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

http://www.ftvs.cuni.cz/uchazeci/pro-uchazece-o-bakalarske-studium/441-tlesna-vychova-a-sport-osob-se-specifickymi-potebami.html

Odkazy[editovat | editovat zdroj]