Antonin Foerster

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antonin Foerster
Antonin Foerster (1867–1915)
Antonin Foerster (1867–1915)
Základní informace
Narození 25. května 1867
Senj
Úmrtí 9. ledna 1915 (ve věku 47 let)
Terst
Nástroje piano
Rodiče Anton Foerster
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antonin Foerster (25. května 1867, Senj9. ledna 1915, Terst) byl slovinský klavírní virtuos českého původu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Antonin Foerster byl nejstarším synem českého skladatele působícího ve Slovinsku Antona (Antonína) Foerstera a jeho ženy Petronily.

Základní školu navštěvoval v Lublani, kam se rodiče přestěhovali brzy po jeho narození z chorvatské Senje. Již od mládí projevoval hudební nadání, základní hudební výchovu mu poskytnul otec. Po složení maturity na lublaňském gymnáziu odešel Antonin Foerster studovat na konzervatoři v Lipsku. Zde byl jeho učitelem Martin Krause. V roce 1898 se Antonin Foerster stal učitelem hry na piano na Sternově konzervatoři v Berlíně, v roce 1904 učil na berlínské Scharwenkově konzervatoři. Odtud na pozvání odešel v roce 1909 působit na Musical College v Chicagu. V Chicagu vážně onemocněl, vrátil se proto na léčení do Evropy, ale zakrátko v roce 1915 v Terstu zemřel. Antonin Foerster nebyl nikdy ženatý a neměl žádné potomky.

Antonin Foerster byl známým pianistou, který vystupoval ve všech větších městech Německa a Rakouska-Uherska. Byl ceněným interpretem klavírních skladeb Ference Liszta a Fryderyka Chopina.[1] Upravil si pro svou potřebu také Bachovy fugy, ale tyto úpravy zůstaly v rukopise.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Foerster’s Chicago Premiere in The Music Trade Review 1910

Literatura[editovat | editovat zdroj]