Antonín Kubálek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antonín Kubálek
Základní informace
Narození 8. listopadu 1935
Libkovice
Úmrtí 18. ledna 2011 (ve věku 75 let)
Praha
Povolání klavírista a hudební pedagog
Nástroje klavír
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antonín Kubálek (5. listopadu 1935 Libkovice19. ledna 2011 Praha[1]) byl jeden z nejvýznamnějších[zdroj?] českých klavíristů dvacátého století.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

K hudbě se dostal díky nehodě, která mu způsobila vážné zranění zraku, které jej poznamenalo na celý život. Na klavír tak začal hrát v pražském klášteře až v jedenácti letech pod vedením slepého učitele Otakara Heindela. Díky svému výjimečnému talentu se dokázal během pouhých tří let připravit ke zkouškám na pražskou konzervatoř a později pokračoval i na HAMU.

Po studiích u Oldřicha Kredby a u známých žáků Viléma Kurze Františka Maxiána a Zdeňka Jílka v roce 1968 emigroval do Kanady, kde se dokázal záhy zařadit mezi nejrespektovanější klavíristy. Vystupoval jako sólista Toronto Symphony Orchestra a natáčel pro kanadský rozhlas i televizi.

Vysloužil si i obdiv slavného Glenna Goulda, který jej dokonce požádal o natočení CD (klavírní dílo Ericha Wolfganga Korngolda) v Gouldově produkci. Kubálek byl jediným umělcem, kterého známý Kanaďan takto poctil.

Nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Jeho nahrávky, nejprve LP desky (různé společnosti) a později CD exkluzivně natáčené pro společnost DORIAN získaly řadu ocenění (Fanfare Magazine, American Record Guide…) a dvě z nich byly nominovány na prestižní Juno Awards. Mezi nimi také jedna z mnohých desek české hudby, kterou Kubálek soustavně propaguje. I díky tomu je od roku 2002 nositelem ceny České hudební rady. Proslul také jako interpret soudobé hudby, jak české, tak kanadské (více než 70 premiér).

Pedagogická dráha[editovat | editovat zdroj]

Působil jako pedagog na Glenn Gould Music School, Royal Conservatory of Toronto a University of Toronto. Ale nezapomněl ani na svou vlast. V roce 2003 založil ve Zlatých Horách klavírní festival, nesoucí jeho jméno (Mezinárodní klavírní kurzy Antonína Kubálka), jehož se účastní mladí interpreti z celého světa. Mezi jeho nejvýznamnější žáky z té doby patří Richard Pohl. Antonín Kubálek byl také předsedou odborné komise kanadské hudební společnosti The Kapralova Society a prezidentem "Fred Gaviller Memorial Fund".

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ct24.cz/kultura/113089-zemrel-antonin-kubalek-klavirni-talent-sve-generace/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Knopp, Tomáš: Děti neklidné Evropy. Jeseník : Grál, 2003. 238 s. ISBN 80-903179-0-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]