António Félix da Costa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
António Félix da Costa
Tonifelixdacosta.jpg
Narození 31. srpna 1991 (26 let)
Cascais PortugalskoPortugalsko Portugalsko
Web felixdacosta.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
António Félix da Costa

António Félix da Costa, celým jménem António Maria de Melo Breyner Félix da Costa (* 31. srpna 1991 Cascais, Portugalsko) je portugalský automobilový závodník. K jeho největším úspěchům patří vítězství v Grand Prix Macaa v roce 2012 a vítězství v seriálu Formule Renault 2.0 NEC v roce 2009. Je mladším bratrem automobilového závodníka Duarta Félixe da Costy. V roce 2014 se účastí německého mistrovství cestovních vozů DTM. Pojede v týmu BMW MTEK.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Svou kariéru začal v motokárách, ke kterým se dostal díky staršímu bratrovi. Svůj první motokárový závod jel v 9 letech. Když se mu povedlo posbírat všechny úspěchy v Portugalsku (mistr Portugalska), vydal se závodit do zahraničí. Stal se vicemistrem Evropy a byl třetí v italském mistrovství.

Monoposty[editovat | editovat zdroj]

Do monopostu přešel v roce 2008. Účastnil se Formule Renault 2.0 NEC, kde skončil na 2. místě, a také v Eurocupu, kde se umístil na 13. místě. V roce 2009 jel opět oba dva šampionáty. Zatímco ve Formuli Renault vyhrál, v Eurocupu skončil na 3. místě.

V roce 2010 se zúčastnil seriálu F3 Euro Series. Obsadil 7. místo a získal titul Nejlepší nováček. Ve stejném roce odjel ještě 4 závody v seriálu GP3. Tam se třemi body obsadil 23. místo. Následující rok pokračoval v GP3, kde se umístil na 13. místě s jedním vítězstvím. K GP3 přidal ještě 6 závodů v britské formuli 3, závod v Macau (Macau Grand Prix) a GP2 Final. Sezóna 2012 v GP3 byla pro něho nejúspěšnější. Získal celkem 3 vítězství a 132 bodů. V tomto roce pro něj nebyla GP3 nejdůležitější. Znovu startoval v Macau, kde vyhrál a získal také pole position a nejrychlejší kolo. V roce 2012 nastoupil již do rozjeté sezóny, když nahradil v týmu Arden Caterham Lewise Williamsona. Z počátku nebyly výsledky. Na konci sezóny se jeho forma zlepšila. V roce 2013 se ihned po získání vítězství v Monze jeho výsledky zhoršily. S autem nepodával dobré výsledky a čtyřikrát nedokončil závod.

Red Bull Junior Team[editovat | editovat zdroj]

V roce 2012 se dostal do výcvikového programu Red Bull Junior Team. Ten pomáhá dostat se pilotům až do formule 1. V roce 2012 se mohl během testu svézt ve formuli týmu Red Bull Racing v Abú Dhabí, kde byl úspěšný, když zajel během testů celkově 2. nejrychlejší čas. V roce 2013 přišla tato šance znovu v Silverstone. V současné době bojuje o uvolněné místo v týmu Toro Rosso, kde je vážným kandidátem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]