Anomalocaris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAnomalocaris
Stratigrafický výskyt: Střední kambrium, asi před 516 až 505 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
kresba anomalocarise
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Oddělení Ecdysozoa
Kmen členovci (Arthropoda)
Třída Dinocarida
Řád Radiodonta
Čeleď Anomalocaridae
Rod Anomalocaris
Whiteaves, 1892
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anomalocaris byl asi 60 až 90 (nebo dokonce 200) cm dlouhý dravý bezobratlý živočich (členovec), žijící v období prvohorního kambria. Lovil pravděpodobně drobné členovce, jako byli trilobiti. Byl to jeden z prvních velkých dravců této planety. Měl dvě dlouhá chapadla, kterými si podával kořist k ústům, ve kterých měl zuby. Anomalocaris měl dvě poměrně velké oči. Fosilní pozůstatky tohoto tvora byly objeveny v burgeské vrstvě v Kanadě, ale také v Číně, Austrálii, Utahu a v dalších státech.[1] Plaval pomocí zvlněných výstupků, které mu vybočovaly z těla. Anomalocaris dokázal rychle a obratně plavat a vyhledávat kořist, kterou svými chapadly a zuby lovil.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Anomalocaris se objevil v množství vědeckých filmových dokumentů. V dvojdílném dokumentu První život od Davida Attenborougha byl v animaci podle pravdy popisován jako jeden z prvních velkých dravců, ukázány byly rovněž zkameněliny rodu. Dále se objevil v prvním díle dokumentu Triumf obratlovců od Davida Attenborougha, kde figuruje na začátku dokumentu v animaci, jak pronásleduje myllokunmingiu, vyskytl se i v titulu Země: vznik planety a první části trojdílného seriálu Putování s pravěkými monstry od BBC.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hou, X.-G.; Bergström, J. and Ahlberg, P. (1995). Anomalocaris and other large animals in the Lower Cambrian Chengjiang fauna of southwest China. Geologiska Föreningens i Stockholm Forhandlingar, 117: 163-183.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Whittington H. B.; Briggs, D. E. (1985). "The largest Cambrian animal, Anomalocaris, Burgess Shale, British Columbia". Philosophical Transactions of the Royal Society B. 309 (1141): 569–609. doi:10.1098/rstb.1985.0096

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]