Anna Chanúm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anna Chanúm
Narození?
Úmrtí9. září 1647
NárodnostČerkesové
VyznáníŠí'itský islám
DynastieSafíovci (po sňatku)
Manžel/kaSafí I.
DětiAbbás II.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Chanúm (persky آنا خانم‎, ? – 9. září 1647) byla manželka perského šáha Safiho I.dynastie Safíovců. Byla matkou jeho nástupce, šáha Abbáse II. Pocházela z národa Čerkesů.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Po smrti jejího manžela Safího v roce 1642 nastoupil na trůn její devítiletý syn, Abbas II. Díky spolupráci s Mohammadem Ali Khanem a Jani Khanem se jí dostalo velké moci a během prvních tří let synovy vlády byla nejmocnější ženou říše.

Díky ní se stal velkovezírem eunuch Saru Taqi, který byl poté Anně Chanúm zavázán a stal se její podporou. Saru Taqi byl napaden a zavražděn Janim Khanem, pravděpodobně na popud jejího syna Abbáse, který chtěl, aby se Saru Taqi vzdal Anniny přízně a nebyl jejím otrokem. Anna Chanúm se poté na Janiho velmi rozzlobila. Poslala jednoho ze svých eunuchů k Janimu, aby mu ten vysvětlil své jednání. Jani Khan nazval Saru Taqiho psem a zlodějem a poté urážel i samotnou Annu Chanúm. Čtyři dny poté zradil Janiho Khana jeho harémový sluha, Safi Qoli Bey, který jej zabil a poté tvrdil, že tak učinil na rozkaz samotného šáha. Ve skutečnosti byl Jani Khan zavražděn na přání Anny Chanúm.

Anna Chanúm nechala vybudovat mešitu a školu ve čtvrti Abbasabad v Isfahánu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anna Khanum na anglické Wikipedii.

  1. NEWMAN, Andrew J.: Safavid Iran: Rebirth of a Persian Empire. I.B.Tauris, 2006, s. 81. ISBN 978-1-860-64667-6 (anglicky).