Abbás II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Možná hledáte: Abbás II. Hilmí, poslední egyptský chediv.
Abbás II.
Portrét
Narození 20. prosince 1633
Kazvín
Úmrtí 26. října 1666 (ve věku 32 let)
Dámghán
Potomci Safí II.
Otec Safí I.
Matka Anna Khanum

Zillulláh Abú-l-Muzaffar Sultán Abbás Šáh, zkráceně Abbás II.[1] (persky عباس دوم‎‎ ; 20. prosince 163325. září 1666 Chusravábád), byl perský šáh z dynastie Safíovců vládnoucí v letech 16421666. Byl druhým synem šáha Safího I. a jeho gruzínské manželky Anny Chanúm, jeho starší bratr Abbás Mírzá zemřel v dětském věku.

Abbás II., při nástupu na trůn ani ne devítiletý, po dosažení dospělosti často zanedbával své státnické povinnosti, přesto však patří jeho vláda k poměrně významným obdobím v historii Íránu, v neposlední řadě díky šáhově rozhodnosti. Ve vnitřní politice se podařilo posílit autoritu panovníka, jež za Safího I. poněkud upadla, a safíovská vojska navíc znovudobyla Kandahár, ztracený ve prospěch Velkých Mogulů z Indie. Také kontakty s Evropou se rozvíjely ve větší míře (Anglie, Nizozemí) a nově byly navázány i s carským Ruskem, jež za Alexeje Michajloviče krok za krokem expandovalo směrem ke Kaspickému moři. Celkově Abbásova vláda zajistila říši stabilitu uvnitř i navenek.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Abbásovo původní jméno znělo Muhammad Mírzá.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SAVORY, Roger. Iran under the Safavids. Cambridge: Cambridge University Press, 2007. 277 s. ISBN 9780521042512. (anglicky) 
  • TAUER, Felix. Svět islámu. Jeho dějiny a kultura. Praha: Vyšehrad, 1984. 302 s. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Safí I.
Znak z doby nástupu Perský šáh
16421666
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Safí II.