Anjoutey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anjoutey
Obec Anjoutey s řekou La Madeleine a kostelem
Obec Anjoutey s řekou La Madeleine a kostelem
Anjoutey – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška372 - 505 m n. m.
StátFrancieFrancie Francie
regionFranche-Comté
departementTerritoire de Belfort
arrondissementBelfort
kantonRougemont-le-Château
Anjoutey
Anjoutey
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha7,79 km²
Počet obyvatel665 (2007)
Hustota zalidnění85 obyv./km²
Správa
StarostaJean-Marc Grebaut
PSČ90170
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anjoutey je francouzská obec v departementu Territoire de Belfort, v regionu Franche-Comté v severovýchodní Francii.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Anjoutey leží ve výšce 403 m nad mořem. M., asi devět kilometrů severovýchodně od města Belfort (lineární vzdálenost). Bývalá vesnice uliční linie se rozprostírá v širokém údolí Madeleine v jižním podhůří Vosges, mezi kopci Forêt de Roppe na západě a Châtelet na východě. Nachází se v regionálním přírodním parku Ballons des Vosges. Oblast městské oblasti 7,69 km² zahrnuje část v oblasti podhůří Vosges. Centrální část oblasti protíná ze severu na jih údolí Madeleine, které je téměř dva kilometry široké. Tím se oblast vypouští na jih a schody na jih od vesnice do náhorní plošiny na severním okraji Burgundské brány. Úroveň údolí, ležící v průměru 400 m, je tvořena převážně ornou půdou a loukou. Na západ se obecní oblast rozprostírá do kopcovité oblasti Forêt de Roppe s Montem (463 m) a Bois la Dame (497 m). Dále na západ je zdrojová oblast Autruche, přítok Madeleine. Část oblasti je označena jako střelecký areál. Na východ od údolí Madeleine sahá obecní podlaží do lesa Châtelet, kde se zvedá Ruisseau de Bourg. Nejvyšší bod Anjoutey je dosažen na hřebeni ve výšce 505 metrů. Sousedními obcemi Anjoutey jsou Étueffont a Rougemont-le-Château na severu, Romagny-sous-Rougemont, Bourg-sous-Châtelet a Saint-Germain-le-Châtelet na východě, Bethonvilliers, Eguenigue a Roppe na jihu a Élony na západě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Anjoutey byl poprvé zmíněn v dokumentech v roce 1234. Patřil k rougemontskému pravidlu, ale poté se dostal pod vliv Rosemontova pravidla. V polovině 14. století se Anjoutey dostal pod svrchovanost Habsburků. Spolu s Sundgau, vesnice přišla k francouzské koruně v 1648 s mírem Westphalia. Od roku 1793 byla součástí oddělení Haut-Rhin, na rozdíl od zbytku Alsaska poblíž Francie zůstala v roce 1871 součástí Territoire de Belfort. V průběhu 19. století byl podél Madeleine zaveden obchod závislý na vodní energii: mlýn a několik tkalcovských a spřádacích mlýnů. Na podzim roku 1913 byla Anjoutey připojena k francouzské železniční síti úzkorozchodnou železniční tratí, která vedla z Belfortu přes Les Errues do Étueffont. Po druhé světové válce však bylo podnikání zastaveno. Dnes se Anjoutey spojila s 13 dalšími obcemi, aby vytvořila Asociaci komunitního společenství Pays Sous Vosgien.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Kostel Saint-Vendelin byl postaven v roce 1774 a má pozoruhodné rysy.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Rok-1962-365 obyvatel

Rok-1968-358 obyvatel

Rok-1975-339 obyvatel

Rok-1982-423 obyvatel

Rok-1990-544 obyvatel

Rok-1999-591 obyvatel

Rok-2007-665 obyvatel

S 603 obyvateli (1. ledna 2017) patří Anjoutey k malým obcím Territoire de Belfort. Poté, co počet obyvatel v první polovině 20. století výrazně poklesl (v roce 1906 bylo ještě 641 lidí), od počátku 80. let došlo k nepřetržitému růstu populace. Od té doby se počet obyvatel téměř zdvojnásobil.

Ekonomika a infrastruktura[editovat | editovat zdroj]

Anjoutey byla po dlouhou dobu vesnicí, v níž dominovalo zemědělství (zemědělství, pěstování ovoce a chov zvířat), chov ryb a lesnictví. Kromě toho nyní existuje několik malých podniků. Mezitím se z vesnice stala obytná komunita. Mnoho pracovníků jsou také dojíždějícími, kteří pracují v aglomeracích Belfort a Mulhouse. Město je dobře vyvinuté pro provoz. Leží na ministerské silnici, která vede z Les Errues do Étueffont. Nejbližší spojení s Autoroute A 36 je asi šest kilometrů daleko. Další silniční spojení je s Saint-Germain-le-Châtelet.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anjoutey na německé Wikipedii.