Angelo Soliman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Angelo Soliman
Angelo Soliman.jpg
Narození 1721
Nigérie
Úmrtí 21. listopadu 1796 (ve věku 74–75 let)
Vídeň
Příčina úmrtí cévní mozková příhoda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Angelo Soliman (asi 172121. listopadu 1796 Vídeň) byl vídeňský dvořan a teoretik svobodného zednářství, pocházející z Afriky.

Autorka Solimanova životopisu Karoline Pichlerová uvádí, že se původně jmenoval Mmadi Make; z toho se usuzuje, že pocházel z kmene Kanuriů, muslimů usazených kolem města Sokoto. Jako malý chlapec byl zajat otrokáři a dostal se do Messiny, kde byl pokřtěn jako Angelo Soliman. Kolem roku 1734 ho zakoupil sicilský guvernér a český šlechtic Jan Jiří Christian z Lobkovic. V té době byli v aristokratických kruzích v módě černí komorníci zvaní Hofmohren, dvorní mouřeníni, kteří dodávali svému majiteli punc zámožnosti a světáctví. Nadaný Angelo však nebyl pouhým sloužícím: v Lobkovicových službách procestoval velkou část Evropy, získal na svou dobu mimořádné vzdělání a nadchl se pro myšlenky osvícenství. Po smrti jeho pána najal Angela Josef Václav z Lichtenštejna jako vychovatele svého syna. Soliman se zúčastnil svatby Josefa II. s Isabelou Parmskou: budoucí císař si ho údajně velmi oblíbil a často se s ním radil o politických záležitostech. Jeho přáteli byli také maršál Franz Moritz von Lacy, spisovatel František Kazinci nebo přírodovědec Ignác Antonín Born. Roku 1781 se stal členem zednářské lóže Zur wahren Eintracht, kterou navštěvovali i Wolfgang Amadeus Mozart a Joseph Haydn. Po odchodu ze služby dostával od Lichtenštejnů doživotní rentu, která mu umožňovala věnovat se vědeckým a uměleckým zálibám, byl také vyhlášeným šachistou.

Zatímco zaživa byl Angelo Soliman váženým občanem, jeho posmrtné osudy ilustrují dobovou přezíravost vůči barevným rasám. Ačkoli jeho dcera Josephine von Feuchtersleben požadovala křesťanský pohřeb, bylo jeho tělo staženo z kůže a vycpáno, preparát byl oblečen do bizarního „divošského“ kroje a vystaven ve vídeňském přírodovědném kabinetu jako kuriozita. Mumie byla zničena při nepokojích v říjnu 1848, zachovala se pouze Solimanova posmrtná maska.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]