Anežka Anhaltsko-Desavská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anežka Anhaltsko-Desavská
princezna Anhaltsko-Desavská, děkanka opatství Herford a baronka z Loën.
Portrét
Henrietta Kateřina Anežka Anhaltsko-Desavská
Úplné jménoHenrietta Kateřina Anežka Anhaltsko-Desavská
Narození5. června 1744
Dessau
Úmrtí15. prosince 1799
Dessau
Sňatek26. října 1779
ManželJohan Jošt Loënský
RodAskánci
DynastieAnhaltsko-Desavští
OtecLeopold II. Maximilián Anhaltsko-Desavský
MatkaGisela Anežka Anhaltsko-Köthenská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henrietta Kateřina Anežka Anhaltsko-Desavská známá zkráceně jako Anežka Anhaltsko-Desavská (5. června 1744, Dessau15. prosince 1799, Dessau) byla princezna Anhaltsko-desavská rodem, děkanka opatství Herford a sňatkem i baronka z Loën.

Rodina a potomci[editovat | editovat zdroj]

Henrietta Kateřina Anežka byla druhou a první přeživší dcerou Leopolda II. Maximiliána (1700-1751) a jeho manželky; šlechtičny Gisely Agnes (1722-1751). Leopold měl celkem sedm dětí, z nichž šest se jich dožilo dospělosti. Henrietta Kateřina Agnes byla třetí dítě, její starší sestra Luisa zemřela ve věku jednoho roku. Henriettinými prarodiči z otcovy strany byli Anna Luisa Föhsová, neurozená manželka Leopolda I. Anhaltsko-Desavského, který se do ní v mládí bláznivě zamiloval. Giseliným otcem byl méně významný kníže Leopold Anhaltsko-Köthenský a jeho manželka Bedřiška Henrietta Anhaltsko-Bernburská.

Dne 26. října 1779 se vdala za barona Johana Jošta Loënského (1737-1803), syna Johana Michaela Loënského. Matka Johana Jošta byla sestřenicí Kathariny Elisabeth Goethe, což byla matka Johanna Wolfganga von Goetheho. Měli spolu dvě děti:

  • Frederik, pracoval u soudního dvora v Dessau
  • Anežka ⚭ hrabě Jindřich Arnošt Leopold

Život[editovat | editovat zdroj]

Henrietta Kateřina Anežka se narodila 5. června 1744 v Dessau, kde se rodila většina knížat Anhaltsko-Desavských. V průběhu dospívání si vybudovala silný vztah ke svým sestrám Marii Leopoldině a Kazimíře. Když se Kazimíra přestěhovala a vdávala v Detmoldu, Henrietta Kateřina Agnes ji tam následovala a přestěhovala se tam, aby byla sestře nablízku. Jako nejstarší sestra Leopolda III. na sebe vzala veškeré povinnosti v Dessau do doby, než se její bratr ožení. Poté se ale vrátila ke Kazimíře do Detmoldu. Když obě její sestry zemřely, v roce 1769 se rozhodla přestěhovat do opatství Herford, kde se stala děkankou.

V roce 1779 se vdala za Johana Jošta a až od roku 1795 žila se svým manželem Johanem Joštem trvale v Dessau. Dle všeho byla velmi společenská a nesnášela samotu. Byla v kontaktu s příbuznými z rodiny Goetheových a po jejich návštěvě v roce 1976 napsala, že Goetheovi jí připadají jako velmi přátelská a důvěrná rodina a na společné chvilky s nimi ve Frankfurtu bude vzpomínat ještě dlouho.

Anežka Anhaltsko-Desavská zemřela 15. prosince 1799 ve věku 55 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henrietta Catherine Agnes of Anhalt-Dessau na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]