Andrej Kopčaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ing. Andrej Kopčaj, CSc.
KopcajSM.jpg
Narození 26. dubna 1943 nebo 1943
Užhorod
Úmrtí 11. prosince 2012 (ve věku 69 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andrej Kopčaj (26. dubna 1943 Užhorod11. prosince 2012) byl český manažer, odborník na oblast řízení změn ve firmách a rovněž autor řady článků a publikací na toto téma.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 26. dubna 1943 v Užhorodě jako třetí ze sedmi dětí v rodině řeckokatolického faráře a učitelky. Po opakovaném stěhování rodina zakotvila v Karviné, kde Andrej Kopčaj vychodil gymnázium. Andrej Kopčaj má dceru Andreu, syna Pavla a vnoučata Mikuláše, Barboru a Andreje. V průběhu devadesátých let a první dekády 21. století žil a působil v Rychvaldu. Zemřel po vážné nemoci dne 11. prosince 2012.

Profesní a akademická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po absolvování Hutnické fakulty VŠB v Ostravě (1967) nastoupil do VŽKG a po působení v řadě technických profesí se stal nejprve investičním a následně výrobním ředitelem celého koncernu. Mezitím dokončil postgraduální studium na VUT v Brně, později vědeckou aspiranturu na VŠB v Ostravě na stejné téma – matematické optimalizační metody v řízení. V období let 1989 – 1991 pracoval ve funkci výrobního náměstka ve společnosti VÍTKOVICE. Po návratu z kurzu, pořádaného York University v kanadském Torontu (zde získal hlavní cenu nejlepšího absolventa), založil manažerský vzdělávací tým (1991). Následně přešel do soukromé sféry a založil společnost KOPČAJ-SILMA´ 90 zaměřenou na poradenství v oblasti strategického řízení, restrukturalizace firem, strategie rozvoje podnikové kultury, kultivace a řízení lidských zdrojů. Zároveň působil jako vedoucí katedry managementu na ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Své zkušenosti z transformačních procesů přednášel v českých i mezinárodních kurzech a publikoval v odborných časopisech. Využíval při tom bohaté zkušenosti z vlastní manažerské praxe. [1]

Andrej Kopčaj své myšlenky šířil v modulech programu MANEX – Manažer excelence [2], jako lektor působil mj. na Brno International Business School v rámci programu MBA.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Andrej Kopčaj je autorem knih „Košatění bohatství“ (1997), „Řízení proudu změn“ (1999) a „Spirálový management“ (2007).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.silma.cz [online]. [cit. 2011-05-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-04-29. 
  2. http://www.kopcaj.cz/