Andrej Šeptyckyj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ctihodný
Andrej Šeptyckyj
Metropolita lvovský
Církevukrajinská řeckokatolická
Arcidiecézelvovská
Zvolení12. prosince 1900
Uveden do úřadu17. ledna 1901
PředchůdceJulian Sas-Kuilovsky
NástupceJosyf Slipyj
ZnakZnak
Svěcení
Kněžské svěcení22. srpna 1892
Biskupské svěcení17. září 1899
světitel Julian Sas-Kuilovsky
1. spolusvětitel Kostiantyn Czechowycz
2. spolusvětitel Józef Weber
Osobní údaje
Rodné jménoRoman Aleksander Maria Sheptytsky
Datum narození29. července 1865
Místo narozeníPrilbiči
Datum úmrtí1. listopadu 1944 (79 let)
Místo úmrtíLvov
Místo pohřbeníKatedrála svatého Jiří Lvov
RodičeJan Kanty Szeptycki a Zofia Szeptycka
Blízká osobaKlymentij Kazymyr Šeptyckyj (bratr)
Svatořečení
Začátek procesuctihodný
Svátek1. listopadu
Atributybiskupská roucha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andrej Šeptyckyj[1] (ukrajinsky Андрей Шептицький, polsky Andrzej Szeptycki; 29. července 1865, Prilbiči1. listopadu 1944 Lvov) byl ukrajinský řeckokatolický duchovní a baziliánský mnich, od roku 1901 až do své smrti archeparcha a metropolita lvovský, hlava ukrajinské řeckokatolické církve. Je považován za jednoho z největších metropolitů v celé historii své církve a v současné době běží proces jeho blahořečení.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Metropolita Šeptyckyj byl velice agilní v ekumenické oblasti. V roce 1907 předsedal Prvnímu unionistickému kongresu na Velehradě, jehož byl též hlavním organizátorem.[2] V roce 1913 pozval na Ukrajinu redemptoristy.[3] Oponoval polonizační politice druhé polské republiky a jejím snahám násilně zkonvertovat řeckokatolíky na římské katolíky, snažil se dosáhnout porozumění mezi různými etniky a psal rozličná díla na téma spirituality a sociálních otázek.

Za druhé světové války nechal skrýt stovky Židů ve svém paláci a řeckokatolických klášterech a 21. listopadu 1942 vydal pastýřský list Nezabiješ! (orig. Не убий!), ve kterém odsoudil nacistická zvěrstva.[4] V této době též tajně vysvětil jako svého nástupce Josipa Slipého.

Snahy dosáhnout jeho prohlášení spravedlivým mezi národy však byly dosud navzdory snaze jím zachráněných Židů neúspěšné,[5] což je odůvodňováno tím, že na počátku německého vpádu se stavěl k Němcům značně vstřícně, neboť je původně považoval za civilizovanější než bolševiky a doufal, že umožní Ukrajincům utvořit vlastní stát.[6]

Citáty[editovat | editovat zdroj]

Jsme bratři a sestry jedné rodiny, jsme jak ty kameny a cihly, které společně tvoří pevnou stavbu, jejímž stavitelem je ruka našeho Spasitele, chrám Boží chvály, chrám Katolické církve. Základním kamenem je sám Ježíš Kristus. Na Petrově skále stojí stavba naší církve, veliký Lev XIII. je naším Otcem, jeho stolec je středem naší jednoty. Držme se věrně víry, držme se Petrovy skály, buďme věrni sobě. Věrni našemu Bohu.
— Andrej Šeptyckyj[7]
Andrej Šeptyckyj

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. V české literatuře a na českých webových stránkách se objevují i nesprávné varianty Šeptickij, Šeptyckij či anglický přepis jména Andrey Sheptytsky. Varianty s měkkým i jsou ovlivněny patrně tím, že jako i se přepisuje и z ruské azbuky, ovšem při přepisu z ukrajinské cyrilice se stejně vypadající znak и přepisuje jako y. viz Transliterace ukrajinské cyrilice – Transliteration of Ukrainian cyrillic alphabet (navštíveno 1. 8. 2008)
  2. Jednota křesťanů – římskokatolické farnosti Velehrad (navštíveno 1. 8. 2008)
  3. Jakub Hradil: K dějinám řeckokatolické církve v Čechách a na Moravě ve 20. století (diplomová práce), kapitola 1.1.3 Redemptoristé; dostupné: online (navštíveno 1. 8. 2008)
  4. Nezabiješ! Text listu v ukrajinštině. Dostupné: online (navštíveno 1. 8. 2008)
  5. Holocaust Survivor Speaks at UCU, Praises Sheptytskys; dostupné: online Archivováno 19. 2. 2008 na Wayback Machine. (navštíveno 1. 8. 2008)
  6. Anna Pawlikowska: Polonia Restituta dla Lili Pohlmann; dostupné: Forum: lydzi – Chrzecijanie – Muzumanie Archivováno 5. 3. 2016 na Wayback Machine. (navštíveno 1. 8. 2008)
  7. Slovo pro každého 6/2004, str. 6; dostupné: http://www.farnostprerov.cz/storage/slovo2004-06.pdf (navštíveno 1. 8. 2008)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]